The TLR-1 HP is a high-candela gun light built for both handguns and long guns. Its versatile design allows for seamless transitions between firearms. With an intense far-reaching beam it illuminates distant targets with clarity ensuring you never miss a detail. Its strobe function adds tactical versatility perfect for signaling or disorienting threats. TLR-1 HP Long Gun Kit Includes Safe off remote door switch remote pressure switch mounting clips standard door switch and (2) CR123A lithium batteries – Black
Streamlight 59152 TLR-1 HP Long Gun Kit Black Aluminum 1000 Lumens Rail Mount
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$292.59 Original price was: $292.59.$225.07Current price is: $225.07.
Availability: 10 in stock
| Brand | Streamlight |
| Category | Gun Lights |
| Series | Long Gun Kit |
| Model | TLR-1 HP |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Mount Type | Rail Mount |
| Run Time | 1.75 Hrs |
| Output | 1000 Lumens |
| Rechargeable | No |
| Battery Size | CR123A |
| Length | 3.39″ |
| Power Source | USB-C |
| Battery Type | Lithium Primary |
| Includes | Battery / Rail Locating Keys |
| Volt | 3V |
| Width | 1.47″ |
| Lens Type | Glass |
| Weight | 4.32 oz |
| Max Distance | 510 Meters |
Be the first to review “Streamlight 59152 TLR-1 HP Long Gun Kit Black Aluminum 1000 Lumens Rail Mount” Cancel reply
Related Products
-
HOLOSUN P.ID-PRO POSITIVE ID PRO 1000 W/LASER
$454.99Original price was: $454.99.$349.99Current price is: $349.99. -
Alliance Consumer Group IPRLGT1002 RM600 Rail Mount Light 600 Lumens
$60.65Original price was: $60.65.$46.65Current price is: $46.65. -
VIR 9300050 CTL SLIM FOR GLOCK 43XMOS/48MOS/FN
$141.70Original price was: $141.70.$109.00Current price is: $109.00. -
VIR 9300047 LASER/550 LUMEN TACT LIGHT
$258.70Original price was: $258.70.$199.00Current price is: $199.00.





Reviews
There are no reviews yet