The TLR-1 HP-X delivers an intense high-candela beam for long-range illumination. Designed for efficiency its front-loading battery compartment ensures quick hassle-free replacements. Includes standard and extended paddle switches to match your shooting preference. Multi-fuel options let you choose between two SL-B9 rechargeable battery packs or CR123A lithium batteries.
Streamlight 69167 TLR-1 HP-X Black Anodized Aluminum 1000 Lumens Rail Mount
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$264.41 Original price was: $264.41.$203.39Current price is: $203.39.
Availability: 39 in stock
| Brand | Streamlight |
| Category | Gun Lights |
| Model | TLR-1 HP-X |
| Color | Black |
| Material | Anodized Aluminum |
| Mount Type | Rail Mount |
| Run Time | 1.5 Hours |
| Output | 1000 Lumens |
| Rechargeable | No |
| Battery Size | CR123A |
| Length | 3.70″ |
| Power Source | USB-C |
| Battery Type | Lithium Primary |
| Includes | Battery / Rail Locating Keys |
| Volt | 3V |
| Width | 1.44″ |
| Lens Type | Glass |
| Weight | 5.20 lbs |
| Max Distance | 460 Meters |
Be the first to review “Streamlight 69167 TLR-1 HP-X Black Anodized Aluminum 1000 Lumens Rail Mount” Cancel reply
Related Products
-
HOLOSUN P.ID-PRO POSITIVE ID PRO 1000 W/LASER
$454.99Original price was: $454.99.$349.99Current price is: $349.99. -
Alliance Consumer Group IPRLGT1002 RM600 Rail Mount Light 600 Lumens
$60.65Original price was: $60.65.$46.65Current price is: $46.65. -
VIR 9300050 CTL SLIM FOR GLOCK 43XMOS/48MOS/FN
$141.70Original price was: $141.70.$109.00Current price is: $109.00. -
VIR 9300047 LASER/550 LUMEN TACT LIGHT
$258.70Original price was: $258.70.$199.00Current price is: $199.00.





Reviews
There are no reviews yet