The TLR-7 X sub features multi-fuel battery capability powered by either one (1) CR123A or one (1) Streamlight SL-B9 lithium-ion rechargeable battery pack both delivering 500 lumens and 5 000 candela. The integrated rail clamp is designed to rapidly attach/detach from the side of the weapon providing smooth installation and removal without having to put your hands in front of the muzzle. Features a specialized clamp system for mounting on GLOCK 43X MOS GLOCK 48 MOS GLOCK 43X Rail and GLOCK 48 Rail.
Streamlight 69400 TLR-7 X Sub Gun Light Black Anodized 500 Lumens White LED Glock 43X MOS/48 MOS/43X/48
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$197.85 Original price was: $197.85.$152.19Current price is: $152.19.
Availability: 330 in stock
| Brand | Streamlight |
| Category | Gun Lights |
| Model | TLR-7 X Sub Gun Light |
| Color | Black Anodized |
| OAL | 2.51″ |
| Hand | Ambidextrous |
| Material | 6000 Series Aluminum |
| Firearm Type | Subcompact Pistol with Accessory Rail |
| Mount Type | Rail Clamp |
| Run Time | 1.5 hrs |
| Output | 500 Lumens |
| Switch Type | Paddle |
| Battery Size | CR123A |
| Proofs | IPX7 Waterproof |
| Modes | Constant / Momentary / Strobe |
| Power Source | Battery |
| Bulb Type | LED |
| Compatible With | Glock 43X MOS / 48 MOS / 43X (Rail) / 48 (Rail) |
| Height | 1.24″ |
| Includes | TLR-7 X / CR123A Battery / Mounting Hardware |
| Width | 1.16″ |
| Lens Type | BOROFLOAT |
| Weight | 2.39 oz |
| Range | 141 Meters |
| Filter Color | White |
Be the first to review “Streamlight 69400 TLR-7 X Sub Gun Light Black Anodized 500 Lumens White LED Glock 43X MOS/48 MOS/43X/48” Cancel reply
Related Products
-
HOLOSUN P.ID-PRO POSITIVE ID PRO 1000 W/LASER
$454.99Original price was: $454.99.$349.99Current price is: $349.99. -
Alliance Consumer Group IPRLGT1002 RM600 Rail Mount Light 600 Lumens
$60.65Original price was: $60.65.$46.65Current price is: $46.65. -
VIR 9300050 CTL SLIM FOR GLOCK 43XMOS/48MOS/FN
$141.70Original price was: $141.70.$109.00Current price is: $109.00. -
VIR 9300047 LASER/550 LUMEN TACT LIGHT
$258.70Original price was: $258.70.$199.00Current price is: $199.00.








Reviews
There are no reviews yet.