The TLR-7X features multi-fuel capability powered by either one CR123A or one Streamlight SL-B9 lithium-ion rechargeable battery pack both delivering 500 lumens and 5 000 candela. The integrated rail clamp is designed to rapidly attach/detach from the side of the weapon providing smooth installation and removal without having to put your hands in front of the muzzle. Customizable rear paddle switches momentary and constant on operation and a programmable strobe mode offer additional versatility for many tactical applications.
Streamlight 69424 TLR-7X Gun Light Black Anodized 500 Lumens White LED
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$197.85 Original price was: $197.85.$152.19Current price is: $152.19.
Availability: 315 in stock
| Brand | Streamlight |
| Category | Gun Lights |
| Model | TLR-7X Gun Light |
| Color | Black Anodized |
| OAL | 2.58″ |
| Hand | Ambidextrous |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Pistol |
| Mount Type | Rail Clamp |
| Run Time | 1 + Hours |
| Output | 500 Lumens |
| Rechargeable | Yes |
| Switch Type | Paddle |
| Battery Size | CR123A / SL-B9 |
| Proofs | IPX7 Waterproof |
| Modes | Constant / Momentary / Strobe |
| Power Source | Battery |
| Bulb Type | LED |
| Height | 1.27″ |
| Includes | TLR 7X / High Switch / Low Switch / Mounting Hardware / CR123A Battery |
| Width | 1.18″ |
| Lens Type | BOROFLOAT |
| Weight | 2.48 oz |
| Range | 140 Meters |
| Filter Color | White |
Be the first to review “Streamlight 69424 TLR-7X Gun Light Black Anodized 500 Lumens White LED” Cancel reply
Related Products
-
HOLOSUN P.ID-PRO POSITIVE ID PRO 1000 W/LASER
$454.99Original price was: $454.99.$349.99Current price is: $349.99. -
Alliance Consumer Group IPRLGT1002 RM600 Rail Mount Light 600 Lumens
$60.65Original price was: $60.65.$46.65Current price is: $46.65. -
VIR 9300050 CTL SLIM FOR GLOCK 43XMOS/48MOS/FN
$141.70Original price was: $141.70.$109.00Current price is: $109.00. -
VIR 9300047 LASER/550 LUMEN TACT LIGHT
$258.70Original price was: $258.70.$199.00Current price is: $199.00.







Reviews
There are no reviews yet