The Stinger LED delivers the optimal balance of performance with the longest run time in the Stinger family. It is machined from aluminum with non-slip rubberized comfort grip anti-roll rubber ring and unbreakable polycarbonate lens with scratch-resistant coating. The C4 LED technology is shock-proof weather resistant and features a deep-dish parabolic reflector which produces a concentrated beam with optimum peripheral illumination. It features four operating modes-high medium low and strobe. The Stinger LED also has multi-function push-button switch and uses 3-cell 3.6 Volt Ni-MH sub-C rechargeable battery. Included is a snap-in charger holder 120V AC/12V DC Smart Charger and anti-roll rubber ring.
Streamlight 75713 Stinger Black Anodized Aluminum White Light C4 LED 100/200/425 Lumens
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$194.45 Original price was: $194.45.$149.58Current price is: $149.58.
Availability: 18 in stock
| Brand | Streamlight |
| Category | Flashlights |
| Model | Stinger |
| Color | Black Anodized |
| OAL | 8.41 |
| Material | Aluminum |
| Run Time | Up to 10 hrs |
| Output | 100 / 200 / 425 Lumens |
| Rechargeable | Yes |
| Switch Type | Push Button |
| Battery Size | 3 Cell Sub-C NiCd 3.6V |
| Proofs | Impact / Weather Resistant |
| Modes | High / Medium / Low / Strobe |
| Power Source | AC & DC Charger |
| Body Diameter | 1.17″ |
| Bulb Type | C4 LED |
| Head Diameter | 1.62″ |
| Includes | 120V AC / 12V DC Smart Charger |
| Weight | 12.40 oz |
| Range | 322 Meters |
| Filter Color | White |
Be the first to review “Streamlight 75713 Stinger Black Anodized Aluminum White Light C4 LED 100/200/425 Lumens” Cancel reply
Related Products
-
FOXPRO QUADFIRESC QUAD FIRE SCAN LIGHT
$298.94Original price was: $298.94.$229.95Current price is: $229.95. -
Walker’s CYC600WPMOW Cyclops Spotlight Mossy Oak Bottomland 600 Lumens
$40.38Original price was: $40.38.$31.06Current price is: $31.06. -
Walker’s CYC1000HHS Cyclops Spotlight Black 1000 Lumens LED Polymer 550 Meters
$66.70Original price was: $66.70.$51.31Current price is: $51.31. -
Nightstick NSR1516 Rechargeable LED Scene Light with Magnetic Base Black
$292.44Original price was: $292.44.$224.95Current price is: $224.95.





Reviews
There are no reviews yet.