Upgrade Your Furniture. The SureFire 628LMF-B dedicated forend WeaponLights replace the original forend of your Heckler & Koch MP5 submachine gun HK53 rifle or HK94 carbine and provide high-intensity illumination required to dominate a low-light tactical situation. Each features a virtually indestructible LED emitter focused by a TIR lens producing a brilliant beam optimized for close- to medium-range applications. The 628LMF-B uses two 123A batteries to generate 1 000 lumens with a runtime of 1.25 hours. The 628LMF-B features a single momentary-on pressure-pad switch integrated into the right side of the forend and a rocker-type constant-on switch on the left side allowing positive control of the light while maintaining your normal firing grip.
SureFire 628LMFB Forend Weaponlight Black 1 000 Lumens White LED
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$759.20 Original price was: $759.20.$584.00Current price is: $584.00.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | SureFire |
| Category | Gun Lights |
| Model | Forend Weaponlight |
| Firearm Fit | H&K MP5 / H&K 53 / H&K 94 |
| OAL | 9.48″ |
| Material | Polymer / Aluminum |
| Firearm Type | Carbine / Rifle |
| Run Time | 1.25 hrs |
| Output | 1 000 Lumens |
| Switch Type | Pressure Pad / Rocker |
| Battery Size | CR123A |
| Modes | Constant On / Momentary |
| Power Source | Battery |
| Bulb Type | LED |
| Head Diameter | 1.125″ |
| Includes | Forend Weaponlight / CR123A Battery / Mounting Hardware |
| Lens Type | TIR |
| Weight | 17.6 oz |
| Range | 200 Meters |
Be the first to review “SureFire 628LMFB Forend Weaponlight Black 1 000 Lumens White LED” Cancel reply
Related Products
-
HOLOSUN P.ID-PRO POSITIVE ID PRO 1000 W/LASER
$454.99Original price was: $454.99.$349.99Current price is: $349.99. -
Alliance Consumer Group IPRLGT1002 RM600 Rail Mount Light 600 Lumens
$60.65Original price was: $60.65.$46.65Current price is: $46.65. -
VIR 9300050 CTL SLIM FOR GLOCK 43XMOS/48MOS/FN
$141.70Original price was: $141.70.$109.00Current price is: $109.00. -
VIR 9300047 LASER/550 LUMEN TACT LIGHT
$258.70Original price was: $258.70.$199.00Current price is: $199.00.





Reviews
There are no reviews yet