Be Ready. The G2X Tactical excels at the single most critical task of any tactical light by providing a brilliant penetrating 600-lumen beam with the touch of its press/click tactical tailcap. Its lightweight high-strength polymer body is comfortable to hold even when the hottest of pursuits take place in the coldest conditions. Equipped with a virtually indestructible LED precision reflector that creates a smooth optimized beam with plenty of reach and surround light the G2X Tactical is the ultimate budget-minded tactical light.
SureFire G2XCBK G2X Tactical Black 600 Lumens White LED
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$115.70 Original price was: $115.70.$89.00Current price is: $89.00.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | SureFire |
| Category | Flashlights |
| Model | G2X Tactical |
| Color | Black |
| OAL | 5.20″ |
| Material | Polymer / Aluminum |
| Run Time | 1.5 Hours |
| Output | 600 Lumens |
| Switch Type | Push Button Tail Cap |
| Battery Size | CR123A |
| Proofs | IPX7 Waterproof |
| Modes | Low / High / Constant / Momentary |
| Power Source | Battery |
| Bulb Type | LED |
| Head Diameter | 1.25″ |
| Includes | G2X Tactical / CR123A Batteries |
| Weight | 4.40 oz |
| Range | 187 Meters |
| Filter Color | White |
Be the first to review “SureFire G2XCBK G2X Tactical Black 600 Lumens White LED” Cancel reply
Related Products
-
STL 89022 PROTAC 2.0 HPXUSB(1)SL-B26 BATTERY USBC
$142.92Original price was: $142.92.$109.94Current price is: $109.94. -
STL 89021 PROTAC 2.0 HPX (2)CR123 LITH BATTERY
$128.64Original price was: $128.64.$98.95Current price is: $98.95. -
Olightstore Usa Inc OCLIPPROBLK Oclip Black Aluminum 500/380/40 Lumens
$51.99Original price was: $51.99.$39.99Current price is: $39.99. -
Lb Marketing 98295 Dover Black Aluminum 1000 Lumens
$36.14Original price was: $36.14.$27.80Current price is: $27.80.





Reviews
There are no reviews yet