Prepare For Any Emergency. Virtually indestructible high-efficiency LED emitters 600 lumens of maximum output precision reflectors and sleek corrosion-resistant polymer bodies are the foundation of every SureFire G2 light. The G2X Pro is the most versatile of the series. It features a useful low output of 15 lumens for less critical tasks while extending runtime. Its 600-lumen high output can also reach far into the darkness to light up any environment while also providing the surround light you need to maintain situational awareness. Its press/click tailcap switch provides useful momentary-on activation as well as constant-on activation. The G2X Pro is a powerful performer that’s durable enough to satisfy the essential needs of any emergency first responder.
SureFire G2XDBK G2X Pro Black 15/600 Lumens White LED
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$128.70 Original price was: $128.70.$99.00Current price is: $99.00.
Availability: 4 in stock
| Brand | SureFire |
| Category | Flashlights |
| Model | G2X Pro |
| Color | Black |
| OAL | 5.20″ |
| Material | Polymer / Aluminum |
| Run Time | 1.5-52 Hours |
| Output | 15 / 600 Lumens |
| Switch Type | Push Button Tail Cap |
| Battery Size | CR123A |
| Proofs | IPX7 Waterproof |
| Modes | Low / High / Constant / Momentary |
| Power Source | Battery |
| Bulb Type | LED |
| Head Diameter | 1.25″ |
| Includes | G2XPro / CR123A Batteries |
| Weight | 4.40 oz |
| Range | 187 Meters |
| Filter Color | White |
Be the first to review “SureFire G2XDBK G2X Pro Black 15/600 Lumens White LED” Cancel reply
Related Products
-
STL 89022 PROTAC 2.0 HPXUSB(1)SL-B26 BATTERY USBC
$142.92Original price was: $142.92.$109.94Current price is: $109.94. -
STL 89021 PROTAC 2.0 HPX (2)CR123 LITH BATTERY
$128.64Original price was: $128.64.$98.95Current price is: $98.95. -
Olightstore Usa Inc OCLIPPROBLK Oclip Black Aluminum 500/380/40 Lumens
$51.99Original price was: $51.99.$39.99Current price is: $39.99. -
Lb Marketing 98295 Dover Black Aluminum 1000 Lumens
$36.14Original price was: $36.14.$27.80Current price is: $27.80.





Reviews
There are no reviews yet