The TC73 Rifle is an 1873 lever action rifle designed with performance. Features Dovetail white bead Dovetail Semi-Buckhorn w/reversible Notch Plate; Taylor tuned action; case colored receiver and round threaded blued barrel.
Taylors & Company 240002 1873 TC73 9mm Luger 10+1 18″ Blued Threaded Barrel Color Case Hardened Receiver Walnut Fixed Stock Right Hand
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,123.59 Original price was: $2,123.59.$1,633.53Current price is: $1,633.53.
Availability: 5 in stock
| Brand | Taylors & Company |
| Category | Rifles |
| Series | TC73 |
| Model | 1873 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 18″ to 18.99″ |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Material | Wood |
| Action | Lever |
| OAL | 37.50″ |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Dovetail Bead Front / Dovetail Semi-Buckhorn Rear |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:10″ RH |
| Trigger Pull Weight | 3-4 lbs |
| Grooves | 6 |
| Thread Pattern | 5 / 8″x24 |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 18″ |
| Length of Pull | 14″ |
| Max Capacity | 10 |
| Receiver Finish | Color Case Hardened |
| Weight | 7.82 lbs |
| Stock Finish | Walnut |
| Search Code | TAYLOR |
Be the first to review “Taylors & Company 240002 1873 TC73 9mm Luger 10+1 18″ Blued Threaded Barrel Color Case Hardened Receiver Walnut Fixed Stock Right Hand” Cancel reply
Related Products
-
Spandau Arms 30001004 RL 308 Win 5+1 20″ Threaded Barrel
$881.91Original price was: $881.91.$678.39Current price is: $678.39. -
Franklin Armory 0010104BLK Antithesis AT-75K 5.56 NATO 20+1 7.50″ Black Nitride Heavy Barrel Aluminum Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Polymer Bravo B5 Stock B5 P-Grip 22K Grip
$1,251.89Original price was: $1,251.89.$962.99Current price is: $962.99. -
Smith & Wesson 14205 1854 30-30 Win 6+1 20″ Stainless Threaded Barrel Stainless Steel Receiver s/Picatinny Rail M-LOK Forend Black Fixed Synthetic Stock
$1,688.70Original price was: $1,688.70.$1,299.00Current price is: $1,299.00. -
Smith & Wesson 14453 Stealth Hunter 45-70 Gov 5+1 16.50″ Black Armornite Threaded Barrel Black Armornite Stainless Steel Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Forend Black Fixed Synthetic Stock
$1,818.70Original price was: $1,818.70.$1,399.00Current price is: $1,399.00.




Reviews
There are no reviews yet.