THE Tikka T3X Roughtech are the perfect companion for southern forests and open plains. With a host of features that include a fluted bolt with an oversize bolt handle; fluted threaded barrel; the Roughtech finish endures a firm grip and control in all weather conditions; adjustable trigger; modular synthetic stock that is foam filled in the rear to keep noise down; an additional attachment point allows you to change the width of the stocks forend increasing stability when taking that crucial shot. Includes a muzzle brake and gun lock.
Tikka JRTXRFLC370 T3x Roughtech 7mm Rem Mag 24″ Black Cerakote Fluted Threaded Barrel Drilled & Tapped w/Integral 17mm Rail Steel Receiver FirstLite Cerca Modular w/Interchangeable Pistol Grips Synthetic Stock Black Grip
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,712.66 Original price was: $1,712.66.$1,317.43Current price is: $1,317.43.
Availability: 1 in stock
| Brand | Tikka |
| Category | Rifles |
| Series | Roughtech |
| Model | T3x |
| Caliber | 7mm Rem Mag |
| Barrel Length Range | 24″ to 24.99″ |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Capacity | 3+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 42″ |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Size | Full Size |
| Barrel Finish | Black Cerakote |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Muzzle | Radial Ported Muzzle Brake |
| Twist | 1:8″ |
| Receiver Description | Integral 17mm Rail |
| Grips | Black |
| Trigger Pull Weight | 2-4 lbs |
| Application | Field |
| Includes | Muzzle Brake / Gun Lock |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | Two-Position |
| Stock Type | Fixed |
| Thread Pattern | 5 / 8″x24 |
| Stock Description | Modular w / Interchangeable Pistol Grips |
| Barrel Description | Fluted Threaded |
| Barrel Length | 24″ |
| Max Capacity | 3 |
| Receiver Finish | Black Cerakote |
| Trigger | Adjustable Single-Stage |
| Weight | 6.60 lbs |
| Stock Finish | FirstLite Cerca |
Be the first to review “Tikka JRTXRFLC370 T3x Roughtech 7mm Rem Mag 24″ Black Cerakote Fluted Threaded Barrel Drilled & Tapped w/Integral 17mm Rail Steel Receiver FirstLite Cerca Modular w/Interchangeable Pistol Grips Synthetic Stock Black Grip” Cancel reply
Related Products
-
Spandau Arms 30001004 RL 308 Win 5+1 20″ Threaded Barrel
$881.91Original price was: $881.91.$678.39Current price is: $678.39. -
Franklin Armory 0010104BLK Antithesis AT-75K 5.56 NATO 20+1 7.50″ Black Nitride Heavy Barrel Aluminum Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Polymer Bravo B5 Stock B5 P-Grip 22K Grip
$1,251.89Original price was: $1,251.89.$962.99Current price is: $962.99. -
Smith & Wesson 14205 1854 30-30 Win 6+1 20″ Stainless Threaded Barrel Stainless Steel Receiver s/Picatinny Rail M-LOK Forend Black Fixed Synthetic Stock
$1,688.70Original price was: $1,688.70.$1,299.00Current price is: $1,299.00. -
Smith & Wesson 14453 Stealth Hunter 45-70 Gov 5+1 16.50″ Black Armornite Threaded Barrel Black Armornite Stainless Steel Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Forend Black Fixed Synthetic Stock
$1,818.70Original price was: $1,818.70.$1,399.00Current price is: $1,399.00.




Reviews
There are no reviews yet.