The Tikka T3x Ranahan is that it is the “Top Hand”on the ranch or farm. Accurate and reliable the lightweight stock with Roughtech coating and open Battue sights make the T3x Ranahan your go to tool for varmints hogs or deer. Features fluted bolt; fluted threaded barrel; the Roughtech finish endures a firm grip and control in all weather conditions; adjustable trigger; Battue open sights with TruGlo Optic Fibers; modular synthetic stock that is foam filled in the rear to keep noise down; an additional attachment point allows you to change the width of the stocks forend increasing stability when taking that crucial shot.Includes a muzzle brake and gun lock.
Tikka JRTXWV31220 T3x Ranahan 223 Rem 3+1 20″ Black Phosphate Steel Threaded Barrel Black Drilled & Tapped w/Integral 17mm Rail Receiver Tan Fixed Modular w/Interchangeable Pistol Grips Synthetic Stock
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,275.99 Original price was: $1,275.99.$981.53Current price is: $981.53.
Availability: 11 in stock
| Brand | Tikka |
| Category | Rifles |
| Series | Ranahan |
| Model | T3x |
| Caliber | 223 Rem |
| Barrel Length Range | 20″ to 20.99″ |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 3+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 40″ |
| Hand | Right Hand |
| Size | Full Size |
| Barrel Finish | Black Phosphate |
| Barrel Material | Steel |
| Muzzle | Thread Protector |
| Twist | 1:7″ |
| Receiver Description | Integral 17mm Rail |
| Trigger Pull Weight | 2-4 lbs |
| Includes | Thread Protectot / Gun Lock |
| Safety | Two-Position |
| Stock Type | Fixed |
| Thread Pattern | 1 / 2″x28 |
| Stock Description | Modular w / Interchangeable Pistol Grips |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Barrel Length | 20″ |
| Max Capacity | 3 |
| Receiver Finish | Black |
| Trigger | Adjustable Single-Stage |
| Weight | 7.90 lbs |
| Stock Finish | Tan |
Be the first to review “Tikka JRTXWV31220 T3x Ranahan 223 Rem 3+1 20″ Black Phosphate Steel Threaded Barrel Black Drilled & Tapped w/Integral 17mm Rail Receiver Tan Fixed Modular w/Interchangeable Pistol Grips Synthetic Stock” Cancel reply
Related Products
-
Spandau Arms 30001004 RL 308 Win 5+1 20″ Threaded Barrel
$881.91Original price was: $881.91.$678.39Current price is: $678.39. -
Franklin Armory 0010104BLK Antithesis AT-75K 5.56 NATO 20+1 7.50″ Black Nitride Heavy Barrel Aluminum Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Polymer Bravo B5 Stock B5 P-Grip 22K Grip
$1,251.89Original price was: $1,251.89.$962.99Current price is: $962.99. -
Smith & Wesson 14205 1854 30-30 Win 6+1 20″ Stainless Threaded Barrel Stainless Steel Receiver s/Picatinny Rail M-LOK Forend Black Fixed Synthetic Stock
$1,688.70Original price was: $1,688.70.$1,299.00Current price is: $1,299.00. -
Smith & Wesson 14453 Stealth Hunter 45-70 Gov 5+1 16.50″ Black Armornite Threaded Barrel Black Armornite Stainless Steel Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Forend Black Fixed Synthetic Stock
$1,818.70Original price was: $1,818.70.$1,399.00Current price is: $1,399.00.




Reviews
There are no reviews yet.