THE Tikka T3X Roughtech are the perfect companion for southern forests and open plains. With a host of features that include a fluted bolt with an oversize bolt handle; fluted threaded barrel; the Roughtech finish endures a firm grip and control in all weather conditions; adjustable trigger; modular synthetic stock that is foam filled in the rear to keep noise down; an additional attachment point allows you to change the width of the stocks forend increasing stability when taking that crucial shot. First Lite Specter camo is made specifically for whitetail hunters. Leveraging a scientific nature-based algorithm this camo pattern is finely tuned to the demands of hunters within the whitetail heartland. Includes a muzzle brake and gun lock.
Tikka JRXTRFLS313 T3x Roughtech 350 Legend 3+1 20″ Black Cerakote Fluted Threaded Barrel Black Cerakote Drilled & Tapped w/Integral 17mm Rail Steel Receiver FirstLite Specter Fixed Modular w/Interchangeable Pistol Grips Synthetic Stock
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,746.17 Original price was: $1,746.17.$1,343.21Current price is: $1,343.21.
Availability: 6 in stock
| Brand | Tikka |
| Category | Rifles |
| Series | Roughtech |
| Model | T3x |
| Caliber | 350 Legend |
| Barrel Length Range | 20″ to 20.99″ |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Capacity | 3+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 40″ |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Size | Full Size |
| Barrel Finish | Black Cerakote |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Muzzle | Radial Ported Muzzle Brake |
| Twist | 1:10″ |
| Receiver Description | Drilled & Tapped w / Integral 17mm Rail |
| Grips | Black |
| Trigger Pull Weight | 2-4 lbs |
| Application | Field |
| Includes | Muzzle Brake / Gun Lock |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | Two-Position |
| Stock Type | Fixed |
| Thread Pattern | 5 / 8″x24 |
| Stock Description | Modular w / Interchangeable Pistol Grips |
| Barrel Description | Fluted Threaded |
| Barrel Length | 20″ |
| Max Capacity | 3 |
| Receiver Finish | Black Cerakote |
| Trigger | Adjustable Single-Stage |
| Weight | 6.60 lbs |
| Stock Finish | FirstLite Specter |
| Search Code | TIKKA |
| Similar Items | RI350 |
Be the first to review “Tikka JRXTRFLS313 T3x Roughtech 350 Legend 3+1 20″ Black Cerakote Fluted Threaded Barrel Black Cerakote Drilled & Tapped w/Integral 17mm Rail Steel Receiver FirstLite Specter Fixed Modular w/Interchangeable Pistol Grips Synthetic Stock” Cancel reply
Related Products
-
Spandau Arms 30001004 RL 308 Win 5+1 20″ Threaded Barrel
$881.91Original price was: $881.91.$678.39Current price is: $678.39. -
Franklin Armory 0010104BLK Antithesis AT-75K 5.56 NATO 20+1 7.50″ Black Nitride Heavy Barrel Aluminum Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Polymer Bravo B5 Stock B5 P-Grip 22K Grip
$1,251.89Original price was: $1,251.89.$962.99Current price is: $962.99. -
Smith & Wesson 14205 1854 30-30 Win 6+1 20″ Stainless Threaded Barrel Stainless Steel Receiver s/Picatinny Rail M-LOK Forend Black Fixed Synthetic Stock
$1,688.70Original price was: $1,688.70.$1,299.00Current price is: $1,299.00. -
Smith & Wesson 14453 Stealth Hunter 45-70 Gov 5+1 16.50″ Black Armornite Threaded Barrel Black Armornite Stainless Steel Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Forend Black Fixed Synthetic Stock
$1,818.70Original price was: $1,818.70.$1,399.00Current price is: $1,399.00.




Reviews
There are no reviews yet.