The ACOGs are internally-adjustable compact telescopic sights with Tritium-illuminated reticle patterns for use in low light or at night. Bindon Aiming Concept (BAC) models feature bright daytime reticles using fiber optics which collect ambient light. The ACOG combines traditional precise distance marksmanship with close-in aiming speed. Designed for use with the M16 family every feature of its mechanical and optical design was chosen for a single purpose: to provide increased hit potential in all lighting conditions without failure prone batteries.
| Brand | Trijicon |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | ACOG |
| Magnification | 4x |
| Reticle | Illuminated Green Chevron |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Tactical Rifle |
| Mount Type | ACOG Flattop Mount |
| Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Field of View | 36.80 ft @ 100 yds |
| Objective | 32mm |
| Eye Relief | 1.50″ |
| Length | 5.80″ |
| Includes | TA51 Flattop Mount |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 16.20 oz |
| Adj Size | 2 Clicks per Inch @ 100 yds |
| Exit Pupil Diameter | 8mm |
Be the first to review “Trijicon 100229 ACOG Black Hardcoat Anodized 4x 32mm Illuminated Green Chevron Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Eotech EFLX3RWTAN EFLX Mini Reflex Sight Tan 1 x 3 MOA Red Dot
$440.70Original price was: $440.70.$339.00Current price is: $339.00. -
CVA AA2002 Knous KonuShot Muzzleloader Scope Kit Black Matte Black 3-9x32mm 1″ Tube Duplex Reticle
$112.31Original price was: $112.31.$86.39Current price is: $86.39. -
Trijicon 200028 AccuPoint Black Hardcoat Anodized 2.5-10x56mm 30mm Tube Illuminated Mil-Dot Crosshair w/Green Dot Reticle
$967.03Original price was: $967.03.$743.87Current price is: $743.87. -
Trijicon 200024 AccuPoint Black Hardcoat Anodized 2.5-10x56mm 30mm Tube Illuminated Duplex Crosshair w/Green Dot Reticle
$967.03Original price was: $967.03.$743.87Current price is: $743.87.





Reviews
There are no reviews yet.