The FAST FTC 30mm magnifier mount employs a simple force-to-overcome mechanism stowing the magnifier below the optical sight plane and completely within the footprint of the weapons receiver when not in use. UNITY Tacticals FTC (flip-to-center) technology eliminates the flip-to-side placement of legacy products so users receive all the benefits of magnification when required with no snag hazards or occlusion of sight pictures when stowed. The FAST FTC 30mm is compatible with most magnifiers with a 30mm body and comes standard with a FAST QD Lever. It can be mounted in either direction on the rail allowing left- or right-handed FTC motion and quick detach.
Unity Tactical LLC FSTMAPF Fast FTC 30mm Flat Dark Earth
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$343.20 Original price was: $343.20.$264.00Current price is: $264.00.
Availability: 2 in stock
| Brand | Unity Tactical LLC |
| Category | Bases |
| Model | Fast FTC 30mm |
| Tube Diameter | 30 mm |
| Color | Flat Dark Earth |
| Material | 7075 T-6 Aluminum |
| Mount Type | Picatinny Rail / FAST QD Lever |
| Length | 2.20″ |
| Width | 2.80″ |
| Weight | 5.0 oz |
| Similar Items | MOUNTS |
| Search Code | UNITY |
Be the first to review “Unity Tactical LLC FSTMAPF Fast FTC 30mm Flat Dark Earth” Cancel reply
Related Products
-
TRJ AC32127 RMRCC MOUNT PLATE FOR ZEV STYLE SLIDES
$36.32Original price was: $36.32.$27.94Current price is: $27.94. -
C&h Precision WLPDP2.0RSH Walther DEFENSE PDP 2.0 Black Anodized Trijicon/Holosun Pattern Footprint
$103.99Original price was: $103.99.$79.99Current price is: $79.99. -
C&H RISER-ACRO-XL PICATINNY RISER MOUNT AIMPOINT
$108.54Original price was: $108.54.$83.49Current price is: $83.49. -
C&H RISER-RSH PICATINNY RISER MOUNT TRJ RMR
$108.54Original price was: $108.54.$83.49Current price is: $83.49.



Reviews
There are no reviews yet.