The UTG CQB Dot Sight is a quick aim electronic dot sight with dual(red/green) illumination. The 38mm tube comes with emerald lens coating for maximum brightness and clarity consistent and precise coin-adjustable W/E knobs with 1/2 MOA per click increments This model includes an integral Picatinny mounting deck and flip-open lens caps.
UTG SCPRD40RGWA UTG 3.8″ ITA Red/Green CQB Dot Sight Black Anodized Hardcoat 1x 39.2mm 4 MOA Dual Red/Green CQB Dot
1 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$84.46 Original price was: $84.46.$64.97Current price is: $64.97.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | UTG |
| Category | Red Dot Sights |
| Model | UTG 3.8″ ITA Red/Green CQB Dot Sight |
| Magnification | 1x |
| Tube Diameter | 38mm |
| Color | Black Anodized Hardcoat |
| Reticle | 4.0 MOA Red / Green CQB Dot |
| Material | 6063 Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | Integrated Picatinny |
| Field of View | 95 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .50 MOA |
| Objective | 39.2mm |
| Brightness Settings | 5 Day |
| Eye Relief | Infinity |
| Switch Type | Rheostat Knob |
| Battery Size | CR2032 |
| Windage Adjustment | 50 MOA |
| Length | 3.76″ |
| Parallax Adjustment | Infinity |
| Power Source | Adjustable |
| Battery Life | 100 hrs |
| Dot Size | 4 MOA |
| Elevation Adjustment | 50 MOA |
| Height | 2.39″ |
| Includes | Battery / Flip-Open Lens Caps / Cleaning Cloth / Manual |
| Optic Coating | Emerald Multi-Coated |
| Width | 1.96″ |
| Weight | 9.40 oz |
| Controls | Top Mounted |
| Exit Pupil Diameter | 22mm |
| Features | Integral Picatinny Mount Deck |
| Windage Elevation | Adjustable |
1 review for UTG SCPRD40RGWA UTG 3.8″ ITA Red/Green CQB Dot Sight Black Anodized Hardcoat 1x 39.2mm 4 MOA Dual Red/Green CQB Dot
5.0
Based on 1 review
| 5 star | 100 | 100% |
| 4 star | 0% | |
| 3 star | 0% | |
| 2 star | 0% | |
| 1 star | 0% |
Add a review Cancel reply
Related Products
-
Viridian 9850042 RFX11 1x16mm x 22mm 3 MOA Micro Green Dot Reticle Picatinny Rail Mount Shield RMSc Footprint
$232.70Original price was: $232.70.$179.00Current price is: $179.00. -
TRJ 700818 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TFF
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700817 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG NO TRITM
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700816 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TIFF
$828.67Original price was: $828.67.$637.44Current price is: $637.44.







Jim C. (verified owner) –
great, although I haven’t installed it yet