The UTG 6″ ITA Dot Sight is a rugged and precision-engineered optic built on the TRUE STRENGTH Platform ensuring durability and accurate adjustments. Designed for fast target acquisition it features an unlimited eye relief and a red/green T-dot reticle for quick and intuitive aiming. With premium zero-lockable and zero-resettable turrets it offers consistent 1/2 MOA per click adjustments and excellent zero-holding capability. The 42mm center height provides a 1/3 co-witness with iron sights while the TactEdge angled sunshade minimizes glare for optimal clarity. Complete with lens covers and a QD dual-lever lock bidirectional offset mount it maximizes rail space for magnifiers rear sights and other accessories. Built to withstand shocks fog and harsh weather this sight is a reliable choice for precision and performance.
UTG SCPTDTDQ ITA 6″ Tube Red/Green T-Dot Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$149.46 Original price was: $149.46.$114.97Current price is: $114.97.
Availability: 21 in stock
| Brand | UTG |
| Category | Red Dot Sights |
| Model | ITA |
| Magnification | 1x |
| Tube Diameter | 6″ |
| Reticle | Red / Green T-Dot |
| Material | Aluminum |
| Mount Type | Quick Detach |
| Field of View | 85 ft @100 yds |
| Brightness Settings | Manual / Gradual |
| Eye Relief | Unlimited |
| Parallax Adjustment | Infinity |
| Battery Type | CR1620 3V |
| Weight | 13.1 oz |
| Exit Pupil Diameter | 26 mm |
Be the first to review “UTG SCPTDTDQ ITA 6″ Tube Red/Green T-Dot Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Viridian 9850042 RFX11 1x16mm x 22mm 3 MOA Micro Green Dot Reticle Picatinny Rail Mount Shield RMSc Footprint
$232.70Original price was: $232.70.$179.00Current price is: $179.00. -
TRJ 700818 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TFF
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700817 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG NO TRITM
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700816 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TIFF
$828.67Original price was: $828.67.$637.44Current price is: $637.44.


Reviews
There are no reviews yet