The VK-1 uses a patented low-profile piston system design featuring optimum gas port sizing and an advanced piston assembly. This features a unique cup and spigot design that improves the gas seal and overall efficiency of the gas system. The VK-1 includes a staged gas bleed system that allows the rifle to operate consistently either suppressed or unsuppressed with varying types of factory ammo. The VK-1 Short Stroke Piston System includes a fully-supported one-piece OP rod and removable gas block which matches the footprint and weight of a standard DI AR-15 while providing the benefits of a piston driven system.
Vktr Industries V31100916617 VK-1 5.56mm 30+1 10.50″ Black Steel Threaded Barrel Black Armor Cerakote 9.85″ VK-1 Handguard Black Synthetic SB Tactical SBA3 Brace Black Magpul K2 Grip Ambidextrous
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,988.70 Original price was: $2,988.70.$2,299.00Current price is: $2,299.00.
Availability: 4 in stock
| Brand | Vktr Industries |
| Category | Tactical Pistols |
| Model | VK-1 |
| Caliber | 5.56mm |
| Barrel Length Range | 10″ to 10.99″ |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 30+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| OAL | 27.30″-29.90″ |
| Hand | Ambidextrous |
| Sights | None OpticReady |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Cold Hammer Forged Steel |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Twist | 1:7″ |
| Receiver Description | Charging Handle |
| Grips | Black Magpul K2 |
| Handguards | 9.85″ VK-1 |
| Trigger Pull Weight | 4.50 lbs |
| Includes | Magazine / Case / Gun Lock |
| Thread Pattern | 1 / 2″x28 |
| Stock Description | SBA3 Brace |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Barrel Length | 10.50″ |
| Max Capacity | 30 |
| Receiver Finish | Black Armor Cerakote |
| Trigger | Hiperfire Single Stage |
| Weight | 6 lbs |
| Stock Finish | Black |
Be the first to review “Vktr Industries V31100916617 VK-1 5.56mm 30+1 10.50″ Black Steel Threaded Barrel Black Armor Cerakote 9.85″ VK-1 Handguard Black Synthetic SB Tactical SBA3 Brace Black Magpul K2 Grip Ambidextrous” Cancel reply
Related Products
-
Alpha Foxtrot AA08X1HXX-XABK20 AFMG9 9mm Luger 20+1 7.50″ Black QPQ Threaded Barrel M-LOK Handguard Black Anodized Aluminum Receiver w/Picatinny Rail Black Polymer SB Tactical Brace MFT Grip
$913.42Original price was: $913.42.$702.63Current price is: $702.63. -
Sig Sauer 320FLUX9TACOPSTB P320 FLUX 9mm Luger 30+1 5.50″ Threaded Barrel Black Nitron Stainless Steel Receiver w/Picatinny Rail Black Stabilizing Brace Black Polymer Flux Chassis Grip Module Ambidextrous
$1,819.99Original price was: $1,819.99.$1,399.99Current price is: $1,399.99. -
Grand Power 197892030007 SP9A3G Stribog 9mm Luger 33+1 8″ Black Threaded Barrel M-LOK Handguard Flat Dark Earth Aluminum/Polymer Receiver w/Picatinny Rail Black Polymer PDW Tailhook Brace Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,091.70Original price was: $2,091.70.$1,609.00Current price is: $1,609.00. -
Grand Power 197892029988 SP9A3S Stribog 9mm Luger 30+1 5.50″ Black Threaded Barrel M-LOK Handguard Flat Dark Earth Aluminum/Polymer Picatinny Rail Receiver Black Polymer PDW Tailhook Brace Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,091.70Original price was: $2,091.70.$1,609.00Current price is: $1,609.00.





Reviews
There are no reviews yet.