The VK-1 rifle uses a patented low-profile piston system design featuring optimum gas port sizing and an advanced piston assembly. This features a unique cup and spigot design that improves the gas seal and overall efficiency of the gas system. The VK-1 includes a staged gas bleed system that allows the rifle to operate consistently either suppressed or unsuppressed with varying types of factory ammo. The VK-1 Short Stroke Piston System includes a fully-supported one-piece OP rod and removable gas block which matches the footprint and weight of a standard DI AR-15 while providing the benefits of a piston driven system. Includes Magpul Gen3 PMAGs rifle lock and hard case.
Vktr Industries V31100916621 VK-1PW 5.56mm 30+1 13.70″ Black Steel Threaded Barrel Magpul Flat Dark Earth Cerakote Charging Handle Receiver 12.50″ VK-1 Handguard Black Synthetic Magpul SL Stock Black Magpul K2 Grip Ambidextrous
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$3,118.70 Original price was: $3,118.70.$2,399.00Current price is: $2,399.00.
Availability: 6 in stock
| Brand | Vktr Industries |
| Category | Tactical Rifles |
| Model | VK-1PW |
| Caliber | 5.56mm |
| Barrel Length Range | 13″ to 13.99″ |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 30+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| OAL | 30.50″-33.10″ |
| Hand | Ambidextrous |
| Sights | None Optic Ready |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Cold Hammer Forged Steel |
| Muzzle | HUXWRX Flash Hider QD XL Pinned / Welded |
| Twist | 1:7″ |
| Receiver Description | Charging Handle |
| Grips | Black Magpul K2 |
| Handguards | 12.50″ VK-1 |
| Trigger Pull Weight | 4.50 lbs |
| Includes | Magazine / Case / Gun Lock |
| Receiver Material | Steel |
| Thread Pattern | 1 / 2″x28 |
| Stock Description | Magpul SL |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Barrel Length | 13.70″ |
| Max Capacity | 30 |
| Receiver Finish | Magpul FDE Cerakote |
| Trigger | Hiperfire Single Stage |
| Weight | 6.60 lbs |
| Stock Finish | Black |
Be the first to review “Vktr Industries V31100916621 VK-1PW 5.56mm 30+1 13.70″ Black Steel Threaded Barrel Magpul Flat Dark Earth Cerakote Charging Handle Receiver 12.50″ VK-1 Handguard Black Synthetic Magpul SL Stock Black Magpul K2 Grip Ambidextrous” Cancel reply
Related Products
-
Kriss USA KV103CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 10mm Auto 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 45 ACP 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP00 Vector CRB Gen3 45 ACP 30+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Folding/Telescoping Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,092.99Original price was: $2,092.99.$1,609.99Current price is: $1,609.99. -
Kriss USA KV903CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 9mm Luger 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99.


Reviews
There are no reviews yet.