The Pro-Cam 18 features 18 megapixel; easily navigate LCD backlit screen; simple to program; memory- requires secure digital card up to 32GB; operating temp- -10 degrees to 140 degrees and has a field of view- 3 zone+ 50 degree detection angle. Camera is cable lock and padlock ready and mounts with an adjustable strap. Operates on 6 AA batteries or 12V DC alternate power option. Battery life is up to 10 000 images. Includes 6 AA batteries and a 16GB memory card.
| Brand | Muddy |
| Category | Cameras |
| Series | Combo |
| Model | Pro-Cam 18 |
| Color | Brown |
| Recovery Speed | 2 Seconds |
| Material | ABS Plastic |
| Flash Configuration | 18 HE LEDs |
| Flash Color | Invisible |
| Image Settings | Burst Mode 2-6 |
| Trigger Speed | 1.50 Second |
| Dimensions | 4.75″ H x 4.25″ W x 2.50″ D |
| Battery Size | AA |
| Stamp | Camera ID / Date / Moon Phase / Time |
| Proofs | Waterproof / Weather Resistant |
| Modes | Adjustable |
| Power Source | 12V DC |
| Battery Count | 6 |
| Cell Provider | No |
| Detection Range | 50′ |
| Image Resolution | 18MP |
| Memory Capacity | Up to 32GB |
| Memory Slot | SD Card |
| Audio | No |
| Battery Included | Yes |
| Flash | Black Flash |
| Flash Range | 50′ |
| FPS | 32 |
| Includes | Batteries / 16GB Memory Card |
| Width | 6″ |
| Display | LCD |
| Picture or Video | Photo / Video |
| PIR Setting | 3 Zone + 50 Degree FOV |
Be the first to review “Muddy MUDMTC300K Pro-Cam 18 Combo Brown LCD Display 18MP Resolution Invisible Flash SD Card Slot Up to 32GB Memory” Cancel reply
Related Products
-
MOU MMC14203 EDGE 3 – 2 PACK
$205.19Original price was: $205.19.$157.84Current price is: $157.84. -
MOU MMC14124 EDGE 2 (2PK)
$116.66Original price was: $116.66.$89.74Current price is: $89.74. -
MOU MMC-14204 EDGE 3 PRO
$156.99Original price was: $156.99.$120.76Current price is: $120.76. -
SPYPOINT 02389 FLEX-M DEALER BUNDLE
$116.05Original price was: $116.05.$89.27Current price is: $89.27.





Reviews
There are no reviews yet