Vapor 30mm medium scope rings from Warne Scope Mounts offer high-end performance for an affordable price. These V414M 30mm scope rings have a medium height good for accommodating some of the market’s bigger scopes – they allow for an objective of up to 52mm. We use high-quality aluminum for lightness and strength. The vertical split makes installation quick and simple and simplifies the sighting process. It is a good option for shooters seeking a high degree of quality without an expensive investment.
Warne V414M Scope Rings Vapor Matte Black 30mm Medium
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$46.79 Original price was: $46.79.$35.99Current price is: $35.99.
Availability: 9 in stock
| Brand | Warne |
| Category | Scope Rings |
| Series | Vapor |
| Model | Scope Rings |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Matte Black |
| Material | 6000 Series Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | Picatinny / Weaver |
| Style | Fixed / Vertical Split |
| Objective | 52mm |
| MOA | 0 |
| Pieces | 2 |
| Ring Height | Medium |
| Weight | 2 oz |
Be the first to review “Warne V414M Scope Rings Vapor Matte Black 30mm Medium” Cancel reply
Related Products
-
Wilson Combat NULA-SM30M Aluminum 30mm Tube Medium
$79.23Original price was: $79.23.$60.95Current price is: $60.95. -
Wilson Combat NULA-SM30L Aluminum 30mm Tube Low
$79.23Original price was: $79.23.$60.95Current price is: $60.95. -
Wilson Combat NULA-SM30H Aluminum 30mm Tube High
$79.23Original price was: $79.23.$60.95Current price is: $60.95. -
Wilson Combat NULA-SM1M Aluminum 1″ Tube Medium
$79.23Original price was: $79.23.$60.95Current price is: $60.95.





Reviews
There are no reviews yet