This M70 model features a hammer forged chrome lined barrel; forged barrel trunnions; properly heat treat matched fire control & bolt carrier groups and a 1.5mm bulged trunnion receiver. This is a complete semi automatic 7.62×39 rifle all you need to do is add your favorite stock set & mag to make it your own.
Zastava Arms Usa ZR7762UFSR ZPAPM70 7.62x39mm 30+1 16.30″ Black Threaded Barrel Black 1.5mm Bulged Trunnion Receiver Serbian Red Wood Handguard Black Wood Underfolding Stock Serbian Red Wood Grip
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,864.19 Original price was: $1,864.19.$1,433.99Current price is: $1,433.99.
Availability: 15 in stock
| Brand | Zastava Arms Usa |
| Category | Tactical Rifles |
| Model | ZPAPM70 |
| Caliber | 7.62x39mm |
| Barrel Length Range | 16″ to 16.99″ |
| Gun Platform | AK-Style |
| Operating System | Gas Piston |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 30+1 |
| Stock Material | Wood |
| Action | Semi-Auto |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Adjustable |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Chrome Lined Steel |
| Muzzle | AK Slant |
| Receiver Description | 1.5mm Bulged Trunnion |
| Magazine Type | AK-47 |
| Grips | Serbian Red Wood |
| Handguards | Serbian Red Wood |
| Safety | Lever |
| Thread Pattern | 14×1 LH |
| Stock Description | Underfolding |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 16.30″ |
| Max Capacity | 30 |
| Receiver Finish | Black |
| Weight | 7.90 lbs |
| Stock Finish | Black |
Be the first to review “Zastava Arms Usa ZR7762UFSR ZPAPM70 7.62x39mm 30+1 16.30″ Black Threaded Barrel Black 1.5mm Bulged Trunnion Receiver Serbian Red Wood Handguard Black Wood Underfolding Stock Serbian Red Wood Grip” Cancel reply
Related Products
-
Kriss USA KV103CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 10mm Auto 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 45 ACP 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP00 Vector CRB Gen3 45 ACP 30+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Folding/Telescoping Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,092.99Original price was: $2,092.99.$1,609.99Current price is: $1,609.99. -
Kriss USA KV903CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 9mm Luger 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99.


Reviews
There are no reviews yet