The AGM NVG-40 is a dual-channel night vision system. With a 40 degree field of view it provides a large visual field without needing to move the binoculars. The NVG-40 uses advanced multi-coated optics and is built to last with a compact composite housing. Operating from a single AA alkaline battery or CR123A battery the NVG can run up to 20 hours. Equipped with an integral infrared illuminator for reading in the dark. For hands-free use of the NVG it can be installed to many various mounts such as the AN/PVS-7D AN/PVS-14 AN/PVS-7A/C AN/PVS-15 and AN/PVS-18 mounts or to mounts with mini-rail interface. Features a NVG Interface Shoe (preinstalled) used for installing the NVG to a either standard dovetail type headset and helmet mount and Bayonet/Horn Interface Shoe (included) is used for installing the NVG to a either standard bayonet/horn type headset and helmet mount. Includes soft carry case battery battery adapter and lens cloth.
AGM Global Vision 14NV4122484011 NVG-40 NW1 Night Vision Binocular Black 1x 27mm Gen 2+ White Phosphor Level 1 White Filter
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$8,979.57 Original price was: $8,979.57.$6,907.36Current price is: $6,907.36.
Availability: 2 in stock
| Brand | AGM Global Vision |
| Category | Night Vision Handhelds |
| Series | NW1 |
| Model | NVG-40 |
| Magnification | 1x |
| Color | Black |
| Field of View | 40 Degrees |
| Resolution | 51-64 lp / mm |
| Objective | 27mm |
| Eye Relief | 25mm |
| Battery Size | CR123A / AA |
| Length | 4.60″ |
| Modes | IR / Flood |
| Battery Life | Up to 20 hrs |
| Generation | 2+ White Phosphor Level 1 |
| Includes | Battery / Battery Adapter / Case / Lens Cloth |
| Infrared Illuminator | Yes |
| Lens Coating | Multi-Coating |
| Scope Type | Binocular |
| Controls | Manual |
| Diopter Adjustment | -6 / +2 |
| Filter Color | White |
Be the first to review “AGM Global Vision 14NV4122484011 NVG-40 NW1 Night Vision Binocular Black 1x 27mm Gen 2+ White Phosphor Level 1 White Filter” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision 15WOL422154211 Wolverine-4 NW1 Black Night Vision 4x Gen 2+ White Phosphor Level 1 Intensifier Tube
$4,413.50Original price was: $4,413.50.$3,395.00Current price is: $3,395.00. -
AGM Global Vision 15WOL422153211 Wolverine-4 NL1 Black Night Vision 4x Gen 2+ Level 1 Intensifier Tube
$3,893.50Original price was: $3,893.50.$2,995.00Current price is: $2,995.00. -
AGM Global Vision 11P14123484121 PVS-14 3AW2 Black Night Vision 1x Gen 3 Auto-Gated White Phosphor Level 2 Intensifier Tube
$5,105.72Original price was: $5,105.72.$3,927.48Current price is: $3,927.48. -
AGM Global Vision 11P14122464021 PVS-14 NW2 Black Night Vision 1x Gen 2+ White Phosphor Level 2 Intensifier Tube
$3,711.15Original price was: $3,711.15.$2,854.73Current price is: $2,854.73.






Reviews
There are no reviews yet