The Neith DC is a digital day & night vision clip-on system that allows quick transformation of day optics into a night vision device without any special tools or equipment. The digital scope has an advanced ultra-low light optical detector and 1920×1080 OLED display providing full-color clarity in daytime and classic black & white viewing at night. The device supports multiple display modes- Auto/Day/Defog/Night mode. The scope is equipped with built-in memory storage for video recording and image capture. A Wi-Fi module for live video streaming and video/image recording via AGM Connect app. A built-in long-range infrared illuminator provides advanced viewing capabilities and is ideally suited for operations in low or no ambient lighting conditions. Includes 18650 rechargeable battery mount USB cable power adapter battery charger user manual lens cloth and carry case.
AGM Global Vision 814511216014NC31 Neith DC32-4MP Black Night Vision Clip On/Handheld/Mountable 1x32mm
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,033.50 Original price was: $1,033.50.$795.00Current price is: $795.00.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | AGM Global Vision |
| Category | Night Vision Handhelds |
| Series | DC32-4MP |
| Model | Neith |
| Magnification | 1x |
| Color | Black |
| Wireless Capable | Yes |
| Field of View | 9.90″ x 7.50″ |
| Wavelength | 850nM |
| Resolution | 2560×1440 25 Hz |
| Objective | 32mm |
| Dimensions | 7.20″ x 2.70″ x 3.40″ |
| Eye Relief | 10mm |
| Battery Size | 18650 Li-ion Rechargeable |
| Length | 7.20″ |
| Proofs | Shock / Water / Weather Proof |
| Modes | Auto / Day / Defog / Night |
| Power Source | USB-C |
| Audio | Yes |
| Battery Life | Up to 5+ hrs |
| Compatible With | AGM Connect App |
| Infrared Illuminator | Yes |
| Scope Type | Clip On / Handheld / Mountable |
| Weight | 1.03 lbs |
| Display | 0.49″ 1920×1080 50 FPS |
| Exit Pupil Diameter | 22mm |
| Memory | 64GB |
| Picture or Video | Photo / Video |
Be the first to review “AGM Global Vision 814511216014NC31 Neith DC32-4MP Black Night Vision Clip On/Handheld/Mountable 1x32mm” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision 15WOL422154211 Wolverine-4 NW1 Black Night Vision 4x Gen 2+ White Phosphor Level 1 Intensifier Tube
$4,413.50Original price was: $4,413.50.$3,395.00Current price is: $3,395.00. -
AGM Global Vision 15WOL422153211 Wolverine-4 NL1 Black Night Vision 4x Gen 2+ Level 1 Intensifier Tube
$3,893.50Original price was: $3,893.50.$2,995.00Current price is: $2,995.00. -
AGM Global Vision 11P14123484121 PVS-14 3AW2 Black Night Vision 1x Gen 3 Auto-Gated White Phosphor Level 2 Intensifier Tube
$5,105.72Original price was: $5,105.72.$3,927.48Current price is: $3,927.48. -
AGM Global Vision 11P14122464021 PVS-14 NW2 Black Night Vision 1x Gen 2+ White Phosphor Level 2 Intensifier Tube
$3,711.15Original price was: $3,711.15.$2,854.73Current price is: $2,854.73.





Reviews
There are no reviews yet