The RattlerV3 LRF 50-640 brings the once inconceivable new in-lens LRF technology to the compact Rattler series as well. The RattlerV3 LRF 50-640 also pairs a new 1920 high resolution display with an industry-leading sub-15mK thermal sensor which combines to produce the best 640 resolution thermal image that we have ever produced. These technical parameters work together to produce a detection range 1.6 MILES. Its also the first Rattler ever to come with a shutterless NUC and an adjustable display which users can change from rectangular to semi-circular. It also works to raise the base magnification of the RattlerV2 50-640 from 2.5X to 3.5X making it an optimal option for predator hunters in wide-open terrain which entices longer range engagements. Flip on the new image boost 2.0 within the menu and users will be happy to concede that the AGM brand which started five years ago as a new and exciting entry-level competitor has quickly evolved into one of the most advanced thermal image producers on the planet.
AGM Global Vision RATT50-640-V3 Rattler V3 Thermal Black 3.5-28x 640×512 50 Hz Resolution
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$6,363.50 Original price was: $6,363.50.$4,895.00Current price is: $4,895.00.
Availability: 2 in stock
| Brand | AGM Global Vision |
| Category | Thermal Handhelds |
| Model | Rattler V3 |
| Magnification | 3.5-28x |
| Color | Black |
| Resolution | 640×512 50 Hz |
| Dimensions | 9.10″ x 3.30″ x 2.80″ |
| Eye Relief | 45mm |
| Battery Size | Rechargeable Li-ion |
| Proofs | IP67 Waterproof |
| Power Source | USB-C |
| Detection Range | 2600 m |
| Palettes | Black Red White Hot / Fusion / Ren Green Monochrome |
| Scene Modes | Cold / Warm |
| Battery Life | 6.5 hrs |
| Weight | 1.30 lbs |
| Display | 1920×1080 OLED |
| Exit Pupil Diameter | 6mm |
| Memory | 64GB |
| Picture or Video | Photo / PiP / Video |
Be the first to review “AGM Global Vision RATT50-640-V3 Rattler V3 Thermal Black 3.5-28x 640×512 50 Hz Resolution” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40002 CYCLOPTIC HANDHELD PRIME VIEWER
$584.99Original price was: $584.99.$449.99Current price is: $449.99. -
iRay USA LUMI-P13 Compact Thermal Monocular Black 2-4x 13mm 256×192 Resolution
$804.70Original price was: $804.70.$619.00Current price is: $619.00. -
iRay USA LUMI-L19 Compact Thermal Monocular Black 2-4x 19mm 384×288 Resolution
$1,428.70Original price was: $1,428.70.$1,099.00Current price is: $1,099.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXTITANT6 Titan T6 Thermal Black 35mm 640×480 12 Microns 50 Hz Resolution Zoom 2.2x
$3,118.70Original price was: $3,118.70.$2,399.00Current price is: $2,399.00.




Reviews
There are no reviews yet