The TaipanV2 series boasts multiple objective lens sizes which are paired with an industry-leading 12 micron thermal detectors. The TaipanV2 also bring many new advancements to the product family which users have been clamoring for in the original Taipan monoculars. These primary improvements include moving from a non-removable rechargeable internal battery to a single removable rechargeable 18650 a new 320×256 thermal sensor and a new 90 degree tilt sensor. The TaipanV2 also comes packed with numerous software improvements and many features that have become commonplace within the AGM thermal product assortment: F1.0 aperture optics 50Hz refresh rate 16GB of built-in memory Wi-Fi compatibility to pair with the AGM Connect App an IP67 waterproof rating USB Type-C port for external power capabilities and 4 color palettes. They also utilize a wider rubber eyepiece to make viewing the 1280 LCOS display extremely comfortable in the field when viewing for long periods of time in a single session.
AGM Global Vision TAIP19-320-2 Taipan V2 Thermal Monocular Black 3x/6x/11x/22.50x 320×256 50Hz Resolution
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$903.50 Original price was: $903.50.$695.00Current price is: $695.00.
Availability: 57 in stock
| Brand | AGM Global Vision |
| Category | Thermal Handhelds |
| Series | Thermal Monocular |
| Model | Taipan V2 |
| Magnification | 3x / 6x / 11x / 22.50x |
| Color | Black |
| Field of View | 9.20 – 6.90 Degrees @ 100 ft |
| Resolution | 320×256 50Hz |
| Dimensions | 6.80″ W x 2.40″ H x 2.50″ D |
| Eye Relief | 20mm |
| Battery Size | 18650 Li-ion Rechargeable |
| Proofs | IP67 Waterproof |
| Power Source | USB-C |
| Detection Range | 950 m |
| Palettes | Black Hot White Hot Red Hot Fusion |
| Scene Modes | General / Compressed |
| Audio | Yes |
| Battery Life | Up to 6 hrs |
| Weight | 0.66 lbs |
| Exit Pupil Diameter | 6mm |
| Memory | 16GB |
| Picture or Video | Photo / PiP / Video |
Be the first to review “AGM Global Vision TAIP19-320-2 Taipan V2 Thermal Monocular Black 3x/6x/11x/22.50x 320×256 50Hz Resolution” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40002 CYCLOPTIC HANDHELD PRIME VIEWER
$584.99Original price was: $584.99.$449.99Current price is: $449.99. -
iRay USA LUMI-P13 Compact Thermal Monocular Black 2-4x 13mm 256×192 Resolution
$804.70Original price was: $804.70.$619.00Current price is: $619.00. -
iRay USA LUMI-L19 Compact Thermal Monocular Black 2-4x 19mm 384×288 Resolution
$1,428.70Original price was: $1,428.70.$1,099.00Current price is: $1,099.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXTITANT6 Titan T6 Thermal Black 35mm 640×480 12 Microns 50 Hz Resolution Zoom 2.2x
$3,118.70Original price was: $3,118.70.$2,399.00Current price is: $2,399.00.




Reviews
There are no reviews yet