The Neith LRF DC32-4MP is a digital day & night vision clip-on that can be used in virtually any lighting conditions and hunting situations. The Neith’s 2560×1440 digital sensor provides shooters with clear daytime colors at high resolution while maintaining great infrared sensitivity when converted to it’s black & white night viewing mode.Digital clip-on offers a large array of software and recording options such as built-in recording for image and video capture capabilities; 64GB memory storage; shot activated video; 1000 meter integrated laser rangefinder. A built-in long-range infrared illuminator provides advanced viewing capabilities and is suited for operations in low-light/no-light conditions. You can mounting the Neith in two ways. utilizing the included American Defense weaver rail mount or utilizing one of AGMs daytime riflescope lens adapters. The Neith LRF DC clip-on is powered by am 18650 rechargeable battery which provides users with 5.5 hours of continuous use in the field.
AGM Global Vision NEIT324MPCLRF Neith DC32-4MP LRF Black Night Vision Hand Held/Mountable Scope 1x32mm
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,553.50 Original price was: $1,553.50.$1,195.00Current price is: $1,195.00.
Availability: 2 in stock
| Brand | AGM Global Vision |
| Category | Night Vision Handhelds |
| Series | DC32-4MP LRF |
| Model | Neith |
| Magnification | 1x |
| Color | Black |
| Mount Type | Picatinny / Weaver |
| Wireless Capable | Yes |
| Field of View | 9.90″ x 7.50″ |
| Resolution | 2560×1440 25 Hz |
| Objective | 32mm |
| Rechargeable | Yes |
| Eye Relief | 10mm |
| Battery Size | 18650 Li-ion Rechargeable |
| Length | 7.20″ |
| Proofs | Shock / Water / Weather Proof |
| Modes | Auto / Day / Defog / Night |
| Power Source | USB-C |
| Detection Range | 400 Meters |
| Audio | Yes |
| Battery Life | Up to 5+ hrs |
| Infrared Illuminator | 905nm |
| Scope Type | Hand Held / Mountable Scope |
| Weight | 1.03 lbs |
| Display | 0.49″ 1920×1080 50 FPS |
| Exit Pupil Diameter | 22mm |
| Memory | 64GB |
| Picture or Video | Photo / Video |
Be the first to review “AGM Global Vision NEIT324MPCLRF Neith DC32-4MP LRF Black Night Vision Hand Held/Mountable Scope 1x32mm” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision 15WOL422154211 Wolverine-4 NW1 Black Night Vision 4x Gen 2+ White Phosphor Level 1 Intensifier Tube
$4,413.50Original price was: $4,413.50.$3,395.00Current price is: $3,395.00. -
AGM Global Vision 15WOL422153211 Wolverine-4 NL1 Black Night Vision 4x Gen 2+ Level 1 Intensifier Tube
$3,893.50Original price was: $3,893.50.$2,995.00Current price is: $2,995.00. -
AGM Global Vision 11P14123484121 PVS-14 3AW2 Black Night Vision 1x Gen 3 Auto-Gated White Phosphor Level 2 Intensifier Tube
$5,105.72Original price was: $5,105.72.$3,927.48Current price is: $3,927.48. -
AGM Global Vision 11P14122464021 PVS-14 NW2 Black Night Vision 1x Gen 2+ White Phosphor Level 2 Intensifier Tube
$3,711.15Original price was: $3,711.15.$2,854.73Current price is: $2,854.73.





Reviews
There are no reviews yet