We designed the Talos family of spotting scopes with good optical quality and ease of use in mind. The Talos spotting scope features our fully multi-coated lenses and K9 prisms with silver coating. They bring great clarity and brightness within the reach of all enthusiasts. The light-weight composite chassis is fog proof waterproof and filled with nitrogen gas to prevent internal fogging and promote better thermal stability. The product comes with a table-top tripod and soft case allowing you to carry the spotting scope and tripod in one package.
Athlon 315001G Spotting Scope Talos 20-60x 80mm Green
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$259.99 Original price was: $259.99.$199.99Current price is: $199.99.
Availability: 5 in stock
| Brand | Athlon |
| Category | Spotting Scopes |
| Series | Talos |
| Model | Spotting Scope |
| Magnification | 20-60x |
| Color | Green |
| Field of View | 82.90-48 ft @ 1000 yds |
| Objective | 80mm |
| Close Focus | 19.70ft |
| Eye Relief | 17.50-15mm |
| Length | 16.50″ |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Optic Coating | Multi Coated |
| Weight | 38.50 oz |
Be the first to review “Athlon 315001G Spotting Scope Talos 20-60x 80mm Green” Cancel reply
Related Products
-
Hawke Sport Optics 51100 Vantage Spotting Scope 20-60x 60mm
$246.99Original price was: $246.99.$189.99Current price is: $189.99. -
Athlon 315001 Spotting Scope Talos 20-60x 80mm Tan
$259.99Original price was: $259.99.$199.99Current price is: $199.99. -
Zero Tech Optics TR206080F Trace Advanced 20-60x 80mm OSR-MRAD Reticle
$2,208.70Original price was: $2,208.70.$1,699.00Current price is: $1,699.00. -
Bushnell 783618 Sentry 18-36x50mm Black Aluminum
$194.94Original price was: $194.94.$149.95Current price is: $149.95.





Reviews
There are no reviews yet.