The ZeroTech Trace Advanced 20-60x80mm spotting scope is an essential tool for improving long-range shooting capabilities. The new glass etched OSR MRAD reticle is used by the observer to call accurate shot adjustments along with identifying and ranging potential targets. The OSR reticle is offset from the center of the field of view to maxamise the observation area and indexed in 0.2 MRAD to allow fast and precise shot corrections. ZeroTech has also included 0.1 MRAD measuring bars on the elevation and windage axes for precise range estimation of known size targets. Includes: ZT Trace Advanced 20-60x80ED FFP Spotting Scope Neoprene Protective Cover Welcome card/ instruction manual QR code link High quality ZT lens cloth OSR Reticle dimensions chart 6 O clock MOE rail mounting bolts and hex key High Quality Microfiber Cloth
Zero Tech Optics TR206080F Trace Advanced 20-60x 80mm OSR-MRAD Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,208.70 Original price was: $2,208.70.$1,699.00Current price is: $1,699.00.
Availability: 1 in stock
| Brand | Zero Tech Optics |
| Category | Spotting Scopes |
| Series | Advanced |
| Model | Trace |
| Magnification | 20-60x |
| Reticle | OSR-MRAD |
| Field of View | 38.40 – 12.60 @1000 Meters |
| Focal Plane | First |
| Objective | 80mm |
| Eye Relief | 30mm |
| Proofs | Waterproof |
| Parallax Adjustment | 10 Meters – Infinity |
| Exit Pupil Diameter | 4 – 1.30mm |
Be the first to review “Zero Tech Optics TR206080F Trace Advanced 20-60x 80mm OSR-MRAD Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Hawke Sport Optics 51100 Vantage Spotting Scope 20-60x 60mm
$246.99Original price was: $246.99.$189.99Current price is: $189.99. -
Athlon 315001G Spotting Scope Talos 20-60x 80mm Green
$259.99Original price was: $259.99.$199.99Current price is: $199.99. -
Athlon 315001 Spotting Scope Talos 20-60x 80mm Tan
$259.99Original price was: $259.99.$199.99Current price is: $199.99. -
Bushnell 783618 Sentry 18-36x50mm Black Aluminum
$194.94Original price was: $194.94.$149.95Current price is: $149.95.





Reviews
There are no reviews yet.