ATN Blaze Trek features 384 thermal sensor; low NETD rating; video record and photo capture; built in Wi-Fi; low power consumption and multiple color modes.
ATN TIMNBLT319 Blaze Trek 319 Thermal Monocular Black 2-16x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,683.50 Original price was: $1,683.50.$1,295.00Current price is: $1,295.00.
Availability: 103 in stock
| Brand | ATN |
| Category | Thermal Handhelds |
| Series | 319 |
| Model | Blaze Trek |
| Magnification | 2-16x |
| Color | Black |
| Wireless Capable | Wi-Fi / Bluetooth / ANT+ |
| Field of View | 14.40 x 10.80 Degrees |
| Resolution | 384×288 12 Microns 50 Hz |
| Rechargeable | Yes |
| Eye Relief | 15mm |
| Battery Size | Li-ion |
| Length | 6.20″ |
| Proofs | Water / Weatherproof |
| Power Source | USB-C |
| Detection Range | 1080 yds |
| Palettes | Alarm / Black Green White Hot / Iron Red / Sepia |
| Battery Life | 7 hrs |
| Scope Type | Monocular |
| Weight | 0.70 lbs |
| Controls | Direct |
| Display | 800×600 AMOLED |
Be the first to review “ATN TIMNBLT319 Blaze Trek 319 Thermal Monocular Black 2-16x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40002 CYCLOPTIC HANDHELD PRIME VIEWER
$584.99Original price was: $584.99.$449.99Current price is: $449.99. -
iRay USA LUMI-P13 Compact Thermal Monocular Black 2-4x 13mm 256×192 Resolution
$804.70Original price was: $804.70.$619.00Current price is: $619.00. -
iRay USA LUMI-L19 Compact Thermal Monocular Black 2-4x 19mm 384×288 Resolution
$1,428.70Original price was: $1,428.70.$1,099.00Current price is: $1,099.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXTITANT6 Titan T6 Thermal Black 35mm 640×480 12 Microns 50 Hz Resolution Zoom 2.2x
$3,118.70Original price was: $3,118.70.$2,399.00Current price is: $2,399.00.




Reviews
There are no reviews yet.