The ATN ODIN LT has been completely redesigned from top to bottom. The thermal handheld scanner is lighter and ergonomically designed to be hand held or mounted to a helmet or headgear for observation. Slim and ergonomic fits perfectly in your hand. Using our Obsidian LT Core and Cutting-Edge sensors for sharp crisp images and extended range. Now you can use single use CR123A batteries or the optional rechargeable battery in this device. Includes soft carry case.
ATN TIMNODN335X ODIN LT 320 Thermal Hand Held/Mountable Scope Black 1x 4-8x 35mm 320×240 60 fps Resolution Zoom Yes
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,208.70 Original price was: $2,208.70.$1,699.00Current price is: $1,699.00.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | ATN |
| Category | Thermal Handhelds |
| Series | 320 |
| Model | ODIN LT |
| Magnification | 4-8x |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Field of View | 6.30 x 4.70 Degrees |
| Resolution | 320×240 60 fps |
| Objective | 35mm |
| Rechargeable | Yes |
| Dimensions | 5.71″ x 2.80″ x 2.01″ |
| Eye Relief | 25mm |
| Battery Size | CR123A |
| Zoom | Yes |
| Proofs | Shock / Waterproof |
| Modes | Black / White Hot |
| Power Source | USB-C |
| Battery Life | 2 hrs |
| Includes | Soft Case |
| Scope Type | Hand Held / Mountable Scope |
| Weight | 12.06 oz |
| Display | 1280×960 HD |
Be the first to review “ATN TIMNODN335X ODIN LT 320 Thermal Hand Held/Mountable Scope Black 1x 4-8x 35mm 320×240 60 fps Resolution Zoom Yes” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40002 CYCLOPTIC HANDHELD PRIME VIEWER
$584.99Original price was: $584.99.$449.99Current price is: $449.99. -
iRay USA LUMI-P13 Compact Thermal Monocular Black 2-4x 13mm 256×192 Resolution
$804.70Original price was: $804.70.$619.00Current price is: $619.00. -
iRay USA LUMI-L19 Compact Thermal Monocular Black 2-4x 19mm 384×288 Resolution
$1,428.70Original price was: $1,428.70.$1,099.00Current price is: $1,099.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXTITANT6 Titan T6 Thermal Black 35mm 640×480 12 Microns 50 Hz Resolution Zoom 2.2x
$3,118.70Original price was: $3,118.70.$2,399.00Current price is: $2,399.00.






Reviews
There are no reviews yet