The ATN OTS LT thermal monocular is lighter and has a long lasting internal battery. It’s small ergonomic and fits perfectly in your hand. The OTS LT series deliver sharp crisp images at an extended range. The battery uses a proprietary power management system that keeps you in the field longer without the need to use single use batteries. Features ergonomic design ATN Obsidian LT core long lasting internal battery and USB Type-C connection. Includes soft carrying case USB-C cable and lens tissue.
ATN TIMNOLT350X OTS LT 320 Thermal Monocular Black 6-12x 35mm 320×240 Resolution
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,338.70 Original price was: $2,338.70.$1,799.00Current price is: $1,799.00.
Availability: 13 in stock
| Brand | ATN |
| Category | Thermal Handhelds |
| Series | 320 |
| Model | OTS LT |
| Magnification | 6-12x |
| Color | Black |
| Field of View | 4.50 x 3 Degrees |
| Resolution | 320×240 |
| Objective | 35mm |
| Rechargeable | Yes |
| Eye Relief | 25mm |
| Battery Size | Li-ion |
| Proofs | Weather Resistant |
| Modes | Black / White Hot |
| Power Source | USB-C |
| Battery Life | 9+ hrs |
| Includes | USB Cable / Soft Carry Case |
| Scope Type | Monocular |
| Weight | 1.20 lbs |
| Controls | Manual |
| Display | 1280×960 HD |
Be the first to review “ATN TIMNOLT350X OTS LT 320 Thermal Monocular Black 6-12x 35mm 320×240 Resolution” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40002 CYCLOPTIC HANDHELD PRIME VIEWER
$584.99Original price was: $584.99.$449.99Current price is: $449.99. -
iRay USA LUMI-P13 Compact Thermal Monocular Black 2-4x 13mm 256×192 Resolution
$804.70Original price was: $804.70.$619.00Current price is: $619.00. -
iRay USA LUMI-L19 Compact Thermal Monocular Black 2-4x 19mm 384×288 Resolution
$1,428.70Original price was: $1,428.70.$1,099.00Current price is: $1,099.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXTITANT6 Titan T6 Thermal Black 35mm 640×480 12 Microns 50 Hz Resolution Zoom 2.2x
$3,118.70Original price was: $3,118.70.$2,399.00Current price is: $2,399.00.





Reviews
There are no reviews yet