Bersa’s TPR9C has a sleek modern lightweight slide with aggressive serrations. Features Interchangeable Sig Sauer front & rear sights; extended slide release; Decocker; ambidextrous manual safety; ambidextrous slide and mag release.
Bersa TPR9CDT TPRC Compact Frame 9mm Luger 13+1 3.50″ Black Steel Barrel Nickel Cerakote Serrated Steel Slide Matte Black Aluminum Frame w/Beavertail Ambidextrous
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$551.39 Original price was: $551.39.$424.15Current price is: $424.15.
Availability: 2 in stock
| Brand | Bersa |
| Category | Pistols |
| Model | TPRC |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3″ to 3.99″ |
| Capacity | 13+1 |
| Action | DA / SA |
| Frame Finish | Matte Black |
| OAL | 6.50″ |
| Frame Material | Aluminum |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Nickel Cerakote |
| Slide Material | Steel |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Compact |
| Grips | Black Polymer |
| Sight Configuration | Interchangeable Sig Style Front & Rear |
| Trigger Pull Weight | 5.50 lbs |
| Height | 4.75″ |
| Safety | Firing Pin / Integral Locking System / Manual |
| Width | 1.45″ |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length | 3.50″ |
| Max Capacity | 13 |
| Weight | 23 oz |
| Frame Description | Aluminum Frame w / Beavertail |
Be the first to review “Bersa TPR9CDT TPRC Compact Frame 9mm Luger 13+1 3.50″ Black Steel Barrel Nickel Cerakote Serrated Steel Slide Matte Black Aluminum Frame w/Beavertail Ambidextrous” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.







Reviews
There are no reviews yet