Bersa’s TPR9CX has a sleek modern lightweight slide with aggressive serrations. Features a threaded barrel; Interchangeable Sig Sauer front & rear sights; extended slide release; Decocker; ambidextrous manual safety; ambidextrous slide and mag release.
Bersa TPR9CMX TPRCX Compact Frame 9mm Luger 13+1 4.10″ Black Steel Threaded Barrel Matte Black Serrated Steel Slide & Aluminum Frame w/Beavertail Ambidextrous
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$558.83 Original price was: $558.83.$429.87Current price is: $429.87.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Bersa |
| Category | Pistols |
| Model | TPRCX |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 13+1 |
| Action | DA / SA |
| Frame Finish | Matte Black |
| OAL | 7.30″ |
| Frame Material | Aluminum |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Matte Black |
| Slide Material | Steel |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Compact |
| Grips | Black Polymer |
| Sight Configuration | Interchangeable Sig Style Front & Rear |
| Trigger Pull Weight | 5.50 lbs |
| Height | 4.75″ |
| Safety | Firing Pin / Integral Locking System / Manual |
| Width | 1.45″ |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Barrel Length | 4.10″ |
| Max Capacity | 13 |
| Weight | 28 oz |
| Frame Description | Aluminum Frame w / Beavertail |
Be the first to review “Bersa TPR9CMX TPRCX Compact Frame 9mm Luger 13+1 4.10″ Black Steel Threaded Barrel Matte Black Serrated Steel Slide & Aluminum Frame w/Beavertail Ambidextrous” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet.