The Burris Clip-on V2 turns your traditional riflescope into a thermal optics. The BTC v2 offers adaptability with 1x 2x and 4x power zoom capabilities and a selection of five vivid color palettes. The Burris Clip-on allows you to identify thermal signatures up to 750 yards out. Mounting options- M33.5 x 0.75 threaded eyepiece SmartClip 1/4-20 interface for M1913 QD Mount. Includes SS #120623.
Burris 300675 BTC 35 V2 RT3 Combo Thermal Clip On/Handheld/Mountable Matte Black 1-4x35mm Multi Reticle 400×300 50Hz Resolution Zoom 1x/2x/4x Includes SS#120623
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$3,899.99 Original price was: $3,899.99.$2,999.99Current price is: $2,999.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Burris |
| Category | Thermal Handhelds |
| Series | V2 RT3 Combo |
| Model | BTC 35 |
| Magnification | 1-4x |
| Color | Matte Black |
| Reticle | Multi |
| Material | Aluminum |
| Wireless Capable | Yes |
| Field of View | 7.80 -5.90 Degrees |
| Resolution | 400×300 50Hz |
| Objective | 35mm |
| Rechargeable | Yes |
| Eye Relief | 10mm |
| Battery Size | CR123 / 16340 |
| Zoom | 1x / 2x / 4x |
| Length | 5.90″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Focus Type | Manual |
| Modes | Black Blue Green Red White Hot |
| Power Source | USB-C |
| Detection Range | 1100 yds |
| Battery Life | 2+ hrs |
| Compatible With | BurrisConnect App |
| Scope Type | Clip On / Handheld / Mountable |
| Weight | 16.20 oz |
| Exit Pupil Diameter | 18mm |
| Picture or Video | Photo / PiP / Video |
| Diopter Adjustment | -4 / +4 |
Be the first to review “Burris 300675 BTC 35 V2 RT3 Combo Thermal Clip On/Handheld/Mountable Matte Black 1-4x35mm Multi Reticle 400×300 50Hz Resolution Zoom 1x/2x/4x Includes SS#120623” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40002 CYCLOPTIC HANDHELD PRIME VIEWER
$584.99Original price was: $584.99.$449.99Current price is: $449.99. -
iRay USA LUMI-P13 Compact Thermal Monocular Black 2-4x 13mm 256×192 Resolution
$804.70Original price was: $804.70.$619.00Current price is: $619.00. -
iRay USA LUMI-L19 Compact Thermal Monocular Black 2-4x 19mm 384×288 Resolution
$1,428.70Original price was: $1,428.70.$1,099.00Current price is: $1,099.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXTITANT6 Titan T6 Thermal Black 35mm 640×480 12 Microns 50 Hz Resolution Zoom 2.2x
$3,118.70Original price was: $3,118.70.$2,399.00Current price is: $2,399.00.






Reviews
There are no reviews yet