Canik is proud to announce the transformation of its signature micro-compact pistol. The Canik Mete MC9L CA compliant model features a 10rd capacity and an extended grip & surface area. Includes two magazines mag loader IWB/OWB holster Canik punch & tool kit cleaning brush & jag rod three backstraps gun lock manual and storage case.
Canik HG7884CA-N Mete MC9L *CA Compliant 9mm Luger 10+1 3.18″ Black Steel Barrel Black Nitride Steel Serrated Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Interchangeable Backstrap Grip
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$623.99 Original price was: $623.99.$479.99Current price is: $479.99.
Availability: 200 in stock
| Brand | Canik |
| Category | Pistols |
| Series | MC9L *CA Compliant |
| Model | Mete |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3″ to 3.99″ |
| Capacity | 10+1 |
| Action | Semi-Auto |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 6.28″ |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Black Nitride |
| Slide Material | Steel |
| Sights | White Dot Front / Blackout Rear |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Grips | Interchangeable Backstrap |
| Trigger Pull Weight | 4.50-5.50 lbs |
| Height | 5.43″ |
| Width | 1.18″ |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length | 3.18″ |
| Max Capacity | 10 |
| Weight | 1.39 lbs |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
Be the first to review “Canik HG7884CA-N Mete MC9L *CA Compliant 9mm Luger 10+1 3.18″ Black Steel Barrel Black Nitride Steel Serrated Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Interchangeable Backstrap Grip” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet.