The Crimson Trace HorizonLine 2000 brings Best-In-Class quality into the palm of your hand. With an illuminated easy-use menu quick acquisition features and CT quality optics. With a max range of 2 000 yards there is no target you wont range. Robust internals wrapped in aerospace aluminum rubber overmolding and extruded polymer make the HorizonLine 2000 as functional as it is good looking. Top mounted range buttons large function buttons aith auto shutoff functions.
Crimson Trace 013002000 Horizonline 2000 Black 7x22mm 2000 yds Max Distance T-OLED Display
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$386.04 Original price was: $386.04.$296.95Current price is: $296.95.
Availability: 4 in stock
| Brand | Crimson Trace |
| Category | Range Finders |
| Series | 2000 |
| Model | Horizonline |
| Magnification | 7x |
| Color | Black |
| Reticle | Red Illuminated |
| Material | Aluminum |
| Field of View | 31.40 ft @ 100 yds |
| Objective | 22mm |
| Brightness Settings | 5 |
| Battery Size | CR2 3V |
| Proofs | Water Resistant |
| Laser Color | Red |
| Includes | Battery |
| Min Distance | 11 yds |
| Weight | 7.20 oz |
| Display | T-OLED |
| Diopter Adjustment | Adjustable |
| Max Distance | 2000 yds |
Be the first to review “Crimson Trace 013002000 Horizonline 2000 Black 7x22mm 2000 yds Max Distance T-OLED Display” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40006 X-FACTOR RANGEFINDING CROSSBOW SCP
$909.99Original price was: $909.99.$699.99Current price is: $699.99. -
Hawke Sport Optics 41022 Laser Rangefinder 6x21mm LCD Display
$246.99Original price was: $246.99.$189.99Current price is: $189.99. -
Sig Sauer Electro-Optics SOKW39C0 Kilo Warp 1700 yds Detection Range 4500 yds Max Distance Reflective TFT Display Black
$2,599.99Original price was: $2,599.99.$1,999.99Current price is: $1,999.99. -
Sig Sauer Electro-Optics SOK22606 Kilo Canyon 6x22mm 2200 yds Max Distance Illuminated Red Display w/Circle Reticle Black Rubber Armor Polymer
$164.33Original price was: $164.33.$126.41Current price is: $126.41.







Reviews
There are no reviews yet