The DY9 offers a personalized touch with a customizable grip accommodating hands of all sizes through interchangeable backstraps. Features a fiber optic 3-Dot sight system; alloy steel slide and barrel treated for hardness and nitride coating; internal chassis for enhanced stability. Includes four backstraps. Made in the USA.
Derya Firearms 10LDY9US DY9 9mm Luger 10+1 4.02″ Black Melonite Steel Barrel Black Nitride Optics Ready/Serrated Alloy Steel Slide Black Polymer Frame w/Accessory Rail Black Interchangeable Backstrap Grip USA Made
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$366.03 Original price was: $366.03.$281.56Current price is: $281.56.
Availability: 35 in stock
| Brand | Derya Firearms |
| Category | Pistols |
| Model | DY9 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 10+1 |
| Color | Gold |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 6.90″ |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Black Nitride |
| Slide Material | Alloy Steel |
| Sights | Fiber Optic 3-Dot |
| Slide Description | Optics Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black Melonite |
| Barrel Material | Alloy Steel |
| Twist | 1:16″ |
| Grips | Black Interchangeable Backstrap |
| Trigger Pull Weight | 4.50-6 lbs |
| Height | 4.56″ |
| Includes | Backstraps |
| Safety | Firing Pin / Trigger Block |
| Width | 1.16″ |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length | 4.02″ |
| Max Capacity | 10 |
| Weight | 1.48 lbs |
| Frame Description | Polymer Frame w / Accessory Rail |
Be the first to review “Derya Firearms 10LDY9US DY9 9mm Luger 10+1 4.02″ Black Melonite Steel Barrel Black Nitride Optics Ready/Serrated Alloy Steel Slide Black Polymer Frame w/Accessory Rail Black Interchangeable Backstrap Grip USA Made” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet.