The Hexcore HD 1-3x Digital Night Vision binoculars are equipped with a high-performance 1280×720 CMOS digital night vision sensor these binoculars deliver exceptional clarity. The 640×360 TFT LCD display enhances contrast ensuring crystal-clear imagery that brings every detail to life. Features a built-in video recorder capable of recording HD 1280×720 resolution footage for up to 11 hours; integrated IR illuminator with 2200mW of power; video playback in unit; three IR modes create the best lighting scenario regardless of conditions and setting and adapts to standard action camera mounting accessories. Includes DNV head mount 1/4″-20 thread to 2 prong adapter; extension arms adjustment knobs head strap four AA batteries manual neck strap carrying case; USB-C to USB cable.
Firefield FF18001 Hexcore HD Black Night Vision Binocular 1-3x12mm Zoom Digital 3x
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$280.76 Original price was: $280.76.$215.97Current price is: $215.97.
Availability: 10 in stock
| Brand | Firefield |
| Category | Night Vision Handhelds |
| Model | Hexcore HD |
| Magnification | 1-3x |
| Color | Black |
| Field of View | 105 ft @ 100 yds |
| Resolution | 1280×720 |
| Objective | 12mm |
| Battery Size | AA |
| Zoom | Digital 3x |
| Length | 5.70″ |
| Proofs | Shock Proof / Weather Resistant |
| Power Source | USB-C |
| Detection Range | 219 yds |
| Battery Life | Up to 8 hrs |
| Infrared Illuminator | 850nm |
| Scope Type | Binocular |
| Weight | 19.10 oz |
| Display | 640×360 CMOS |
| Memory | Up to 64GB / SD Card |
| Picture or Video | Photo / Video |
| Search Code | FIREFIE |
Be the first to review “Firefield FF18001 Hexcore HD Black Night Vision Binocular 1-3x12mm Zoom Digital 3x” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision 15WOL422154211 Wolverine-4 NW1 Black Night Vision 4x Gen 2+ White Phosphor Level 1 Intensifier Tube
$4,413.50Original price was: $4,413.50.$3,395.00Current price is: $3,395.00. -
AGM Global Vision 15WOL422153211 Wolverine-4 NL1 Black Night Vision 4x Gen 2+ Level 1 Intensifier Tube
$3,893.50Original price was: $3,893.50.$2,995.00Current price is: $2,995.00. -
AGM Global Vision 11P14123484121 PVS-14 3AW2 Black Night Vision 1x Gen 3 Auto-Gated White Phosphor Level 2 Intensifier Tube
$5,105.72Original price was: $5,105.72.$3,927.48Current price is: $3,927.48. -
AGM Global Vision 11P14122464021 PVS-14 NW2 Black Night Vision 1x Gen 2+ White Phosphor Level 2 Intensifier Tube
$3,711.15Original price was: $3,711.15.$2,854.73Current price is: $2,854.73.



Reviews
There are no reviews yet.