The FN Five-seveN often imitated but hardly duplicated has two decades of trusted service with allied armies global law enforcement and civilians. Features improved range and accuracy over common pistol cartridges the NATO standardized 5.7x28mm developed by FN Herstal is fired from the chrome-lined cold hammer-forged barrel; equipped with an internal hammer the smooth trigger with a predictable break further enhances accuracy; chrome-lined cold hammer-forged barrel; fully ambidextrous safety lever; reversible magazine release; Picatinny rail; serrated trigger guard and adjustable rear combat sight.Includes 2 magazines case and gun lock.
FN 3868900753 Five-seveN Full Size Frame 5.7x28mm 20+1 4.80″ Black Stainless Steel Barrel Flat Dark Earth Serrated Steel Slide Flat Dark Earth Polymer Frame w/Picatinny Rail FDE Polymer Grip Ambidextrous
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,493.70 Original price was: $1,493.70.$1,149.00Current price is: $1,149.00.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | FN |
| Category | Pistols |
| Model | Five-seveN |
| Caliber | 5.7x28mm |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 20+1 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Flat Dark Earth |
| OAL | 8.20″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Flat Dark Earth |
| Slide Material | Steel |
| Sights | Adj Combat Rear |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:9″ |
| Frame Size | Full Size |
| Magazine Type | OEM |
| Grips | FDE Polymer |
| Sight Configuration | 3-Dot |
| Trigger Pull Weight | 4.40-7.87 lbs |
| Height | 5.70″ |
| Includes | 2 Magazines / Case |
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| Width | 1.40″ |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length | 4.80″ |
| Max Capacity | 20 |
| Weight | 21 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
Be the first to review “FN 3868900753 Five-seveN Full Size Frame 5.7x28mm 20+1 4.80″ Black Stainless Steel Barrel Flat Dark Earth Serrated Steel Slide Flat Dark Earth Polymer Frame w/Picatinny Rail FDE Polymer Grip Ambidextrous” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.








Reviews
There are no reviews yet