The FN 509 Compact represents the next evolution in personal protection with the performance of a full-sized pistol in a concealable size. With low-profile snag-free sights its the right addition for every day carry and the perfect fit for in-the-waist holsters. The improved controls aid in manipulation the improved texturing on the two included backstraps provides better recoil management and a flat faced trigger enhances trigger control with a cleaner break. Includes Two interchangeable backstraps two magazines owners manual locking device and soft pistol case.
FN 66100818 509C Compact Frame 9mm Luger 15+1/12+1 3.70″ Black Steel Barrel Flat Dark Earth PVD Serrated Stainless Steel Slide & Polymer Frame w/Picatinny Rail FDE Interchangeable Backstrap Grip Ambidextrous
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$569.78 Original price was: $569.78.$438.29Current price is: $438.29.
Availability: 118 in stock
| Brand | FN |
| Category | Pistols |
| Model | 509C |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3″ to 3.99″ |
| Capacity | 12+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Flat Dark Earth |
| OAL | 6.80″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Sight Style | Contrast |
| Slide Finish | Flat Dark Earth PVD |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Muzzle | Target Crown |
| Twist | 1:10″ RH |
| Frame Size | Compact |
| Grips | FDE Textured w / Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration | HiViz Front Low Profile Rear |
| Trigger Pull Weight | 5.50-7.70 lbs |
| Height | 5″ |
| Includes | 2 Magazines / Case |
| Safety | No |
| Width | 1.35″ |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length | 3.70″ |
| Max Capacity | 15 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 25.50 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
Be the first to review “FN 66100818 509C Compact Frame 9mm Luger 15+1/12+1 3.70″ Black Steel Barrel Flat Dark Earth PVD Serrated Stainless Steel Slide & Polymer Frame w/Picatinny Rail FDE Interchangeable Backstrap Grip Ambidextrous” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet