Includes two (2) interchangeable backstraps (small and medium) Includes (2) 10-round magazines. Stainless-steel slide with patented FN Low-Profile Optics-Mounting System; includes guarded slide cap that protects the rear sights adapters and screws for the direct-mounting of most major optics footprints
FN 66-101951 510 Tactical 10mm 10+1 4.71″ Bronze Stainless Steel Slide
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,298.70 Original price was: $1,298.70.$999.00Current price is: $999.00.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | FN |
| Category | Pistols |
| Series | Tactical |
| Model | 510 |
| Caliber | 10mm |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 10+1 |
| Frame Finish | Bronze |
| OAL | 8.30″ |
| Slide Finish | Bronze |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Barrel Material | Cold Hammer Forged Steel |
| Trigger Pull Weight | 6 lbs |
| Thread Pattern | .578″x28 |
| Barrel Length | 4.71″ |
| Max Capacity | 15 |
| Weight | 32 oz |
Be the first to review “FN 66-101951 510 Tactical 10mm 10+1 4.71″ Bronze Stainless Steel Slide” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet