The FN 509C MRD joins the ranks packing a full-size punch in a compact optics-ready package. The FN Low-Profile Optics Mounting System with plate adapters for direct mounting of more than 10 optics and features black co-witness iron sights. Features improved controls; improved texturing; flat faced trigger; fully ambidextrous; front and rear cocking serration on the slide and MIL-STD-1913 accessory rail. Includes two interchangeable backstraps two magazines locking device owners manual and soft pistol case.
FN 66100574 509C MRD 9mm Luger 15+1/12+1 3.70″ Black Recessed Target Crown/Steel Barrel Flat Dark Earth PVD Optic Ready/Serrated Slide & Polymer Frame w/Picatinny Rail Ambidextrous
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$618.42 Original price was: $618.42.$475.71Current price is: $475.71.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | FN |
| Category | Pistols |
| Series | MRD |
| Model | 509C |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3″ to 3.99″ |
| Capacity | 12+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Flat Dark Earth |
| OAL | 6.80″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Sight Style | Contrast |
| Slide Finish | Flat Dark Earth PVD |
| Slide Material | Steel |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:10″ RH |
| Frame Size | Compact |
| Grips | FDE Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration | Iron |
| Trigger Pull Weight | 5.50-7.70 lbs |
| Height | 5.20″ |
| Includes | 2 Magazines / Case |
| Safety | No |
| Width | 1.35″ |
| Barrel Description | Recessed Target Crown Steel |
| Barrel Length | 3.70″ |
| Max Capacity | 15 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 25.50 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
Be the first to review “FN 66100574 509C MRD 9mm Luger 15+1/12+1 3.70″ Black Recessed Target Crown/Steel Barrel Flat Dark Earth PVD Optic Ready/Serrated Slide & Polymer Frame w/Picatinny Rail Ambidextrous” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.







Reviews
There are no reviews yet