The FN 509 MRD full size pistol equipped with the patented Low Profile Optics Mounting System for users who want a full-sized duty-style pistol for personal or home defense. The pistol is chambered in 9mm and features a 4.50″ cold hammer-forged barrel featuring the FN 509 signature recessed target crown to protect rifling maintain accuracy and performance throughout the lifespan of the pistol. The slide and frame offer a secure grip and reduced recoil. Includes FN logo soft case two 17rd magazines three interchangeable backstraps four MRD mounting plates owners manual and gun lock.
FN 66100718 509 MRD Full Size Frame 9mm Luger 10+1 4.50″ Black Stainless Steel Barrel Black PVD Optic Cut/Serrated Stainless Steel Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Black Polymer Grip Ambidextrous
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$947.70 Original price was: $947.70.$729.00Current price is: $729.00.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | FN |
| Category | Pistols |
| Series | MRD |
| Model | 509 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 10+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.90″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Black PVD |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Co-Witness Iron Sights |
| Slide Description | Optic Cut / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Cold Hammer Forged Steel |
| Muzzle | Recessed Target Crown |
| Twist | 1:10″ RH |
| Frame Size | Full Size |
| Grips | Black Polymer |
| Trigger Pull Weight | 4.50-6 lbs |
| Height | 5.56″ |
| Safety | No Manual |
| Width | 1.35″ |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length | 4.50″ |
| Max Capacity | 10 |
| Weight | 27 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
Be the first to review “FN 66100718 509 MRD Full Size Frame 9mm Luger 10+1 4.50″ Black Stainless Steel Barrel Black PVD Optic Cut/Serrated Stainless Steel Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Black Polymer Grip Ambidextrous” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet