FN 509 Midsize Tactical is red dot and suppressor-ready with the added option of a 24rd magazine for higher round-count training sessions. Features FN Low-Profile Optics-Mounting System; Suppressor-height 3-Dot night sights; external extractor; loaded chamber indicator; flat faced trigger; fully ambidextrous controls; MIL-STD-1913 accessory mounting rail; cold hammer-forged stainless steel barrel with a recessed target crown; combat-style sights and improved front and rear cocking serrations. Includes two magazines case locking device and owners manual.
FN 66100745 509MT Mid-Size 9mm Luger 15+1/24+1 4.50″ Black Target Crown/Threaded Steel Barrel Flat Dark Earth Optic Cut/Serrated Steel Slide Flat Dark Earth Polymer Frame w/Picatinny Rail Ambidextrous
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$765.56 Original price was: $765.56.$588.89Current price is: $588.89.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | FN |
| Category | Pistols |
| Model | 509MT |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 15+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Flat Dark Earth |
| OAL | 7.90″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Sight Style | Night |
| Slide Finish | Flat Dark Earth |
| Slide Material | Steel |
| Slide Description | Optic Cut / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:10″ RH |
| Frame Size | Mid-Size |
| Magazine Type | OEM |
| Grips | FDE Textured w / Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration | 3-Dot Night / Suppressor Height |
| Trigger Pull Weight | 4.50-6.70 lbs |
| Height | 5.20″ |
| Includes | 2 Magazines / Case |
| Safety | No |
| Thread Pattern | 1 / 2″x28 |
| Width | 1.35″ |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 4.50″ |
| Max Capacity | 24 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 27.90 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
Be the first to review “FN 66100745 509MT Mid-Size 9mm Luger 15+1/24+1 4.50″ Black Target Crown/Threaded Steel Barrel Flat Dark Earth Optic Cut/Serrated Steel Slide Flat Dark Earth Polymer Frame w/Picatinny Rail Ambidextrous” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet