The FN 509 Compact Tactical is easily deployed as an everyday carry. The pistol features the FN Low-Profile Optics Mounting System that accepts nearly all commercial miniature red dot optics; blackout iron sights that co-witness; cold hammer-forged threaded barrel compatible with most popular aftermarket accessories like compensators or suppressors; interchangeable backstraps; Picatinny rail; fully ambidextrous slide stop lever and magazine release. Includes two magazine two interchangeable backstraps locking device and soft case.
FN 66100781 509CT Compact 9mm Luger 10+1 4.32″ Black Steel Threaded Barrel Flat Dark Earth PVD Optic Cut/Serrated Stainless Steel Slide Flat Dark Earth Polymer Frame w/Picatinny Rail Ambidextrous
1 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$890.01 Original price was: $890.01.$684.62Current price is: $684.62.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | FN |
| Category | Pistols |
| Model | 509CT |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 10+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Flat Dark Earth |
| OAL | 7.40″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Sight Style | Night |
| Slide Finish | Flat Dark Earth PVD |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Slide Description | Optic Cut / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:10″ RH |
| Frame Size | Compact |
| Grips | FDE Textured w / Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration | 3-Dot Night / Suppressor Height |
| Trigger Pull Weight | 5.50-7.70 lbs |
| Height | 5.30″ |
| Includes | 2 Magazines / Case |
| Thread Pattern | 1 / 2″x28 |
| Width | 1.35″ |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Barrel Length | 4.32″ |
| Max Capacity | 10 |
| Weight | 26.20 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
1 review for FN 66100781 509CT Compact 9mm Luger 10+1 4.32″ Black Steel Threaded Barrel Flat Dark Earth PVD Optic Cut/Serrated Stainless Steel Slide Flat Dark Earth Polymer Frame w/Picatinny Rail Ambidextrous
5.0
Based on 1 review
| 5 star | 100 | 100% |
| 4 star | 0% | |
| 3 star | 0% | |
| 2 star | 0% | |
| 1 star | 0% |
Add a review Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.







Jim Doran –
FN 66100781 509C Tactical 9mm Luger 4.32″ 10+1 Flat Dark Earth Flat Dark Earth
Hi..
Is this a single stack magazine? Thank you.
Jim
Shipping Dept (store manager) –
The FN 509C utilizes a double stacked magazine.