The FN High Power features driftable steel sights; shooting with pinpoint precision single action trigger; the robust design keeps the signature rake of the dust cover and long arm slide release; ambi-controls for instinctive operation; extended beavertail and raised hammer fit perfectly in hand. The FN High Power takes down instantly for maintenance deletes the magazine disconnect and ensures that most modern factory loads feed smoothly over the polished ramp of the cold hammer forged barrel. Includes two pairs grips two magazines and zippered ballistic range bag.
FN 66101069 High Power 9mm Luger 17+1 4.70″ Black Target Crown Steel Barrel Flat Dark Earth PVD Serrated Steel Slide & Steel Frame w/Beavertail FDE Textured Polymer Grip Ambidextrous
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,298.70 Original price was: $1,298.70.$999.00Current price is: $999.00.
Availability: 19 in stock
| Brand | FN |
| Category | Pistols |
| Model | High Power |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 17+1 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Flat Dark Earth |
| OAL | 8″ |
| Frame Material | Steel |
| Hand | Ambidextrous |
| Sight Style | Adjustable |
| Slide Finish | Flat Dark Earth PVD |
| Slide Material | Steel |
| Sights | Driftable Steel Blackout |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Cold Hammer Forged Steel |
| Muzzle | Target Crown |
| Twist | 1:10″ RH |
| Grips | FDE Polymer |
| Trigger Pull Weight | 5 lbs |
| Height | 5.62″ |
| Includes | 2 Magazines / 2 Grips / Range Bag |
| Safety | Thumb |
| Width | 1.35″ |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length | 4.70″ |
| Max Capacity | 17 |
| Weight | 40 oz |
| Frame Description | Steel Frame w / Beavertail |
Be the first to review “FN 66101069 High Power 9mm Luger 17+1 4.70″ Black Target Crown Steel Barrel Flat Dark Earth PVD Serrated Steel Slide & Steel Frame w/Beavertail FDE Textured Polymer Grip Ambidextrous” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet