The FN Five-seveN MRD’s proprietary optics-mounting system consists of a series of plates that match your optic to the slide for a quick and seamless setup simply remove the cover plate select the compatible optic plate and screw set that match your MRD and mount using the provided hardware. The system is compatible with most common optic footprints offering an unmatched variety of options. Its adjustable iron sights co-witness with most MRDs; stippling and textures on the ergonomic frame as well as enhanced serrations on the slide; trigger guard and safety selector enable superior grip and control in an already soft-recoiling pistol. The internal hammer and smooth trigger pull coupled with the long-lasting cold hammer-forged and chrome-lined barrel provide the ultimate package to achieve precision at distance. Includes two magazines.
FN 66101276 Five-seveN MRD Full Size Frame 5.7x28mm 10+1 4.80″ Black Stainless Steel Barrel Black Optic Ready/Serrated Steel Slide Matte Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Black Textured Polymer Grip Ambidextrous
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,298.70 Original price was: $1,298.70.$999.00Current price is: $999.00.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | FN |
| Category | Pistols |
| Series | MRD |
| Model | Five-seveN |
| Caliber | 5.7x28mm |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 10+1 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Matte Black |
| OAL | 8.20″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Black |
| Slide Material | Steel |
| Sights | Photo Luminescent Front / Adj Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:9″ |
| Frame Size | Full Size |
| Grips | Black Textured Polymer |
| Sight Configuration | 3-Dot |
| Trigger Pull Weight | 4.40-7.87 lbs |
| Height | 5.60″ |
| Includes | 2 Magazines |
| Safety | No |
| Width | 1.35″ |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length | 4.80″ |
| Max Capacity | 20 |
| Weight | 25.20 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
Be the first to review “FN 66101276 Five-seveN MRD Full Size Frame 5.7x28mm 10+1 4.80″ Black Stainless Steel Barrel Black Optic Ready/Serrated Steel Slide Matte Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Black Textured Polymer Grip Ambidextrous” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet