The FN 510 Tactical carries 22+1 rounds of 10mm Auto at the ready giving you the stopping power you need to face any scenario. Red dot-ready with a crisp trigger; polished feed ramp and chamber; threaded .578″x28 to mount compensators and suppressors; Tritium lamp steel dovetail sights co-witness with most MRD optics; high-endurance conical striker; interchangeable backstraps; MIL-STD-1913 rail; fully ambidextrous slide stop lever and magazine release. Includes two interchangeable backstraps two magazines four MRD mounting plates owners manual locking device and zippered case.
FN 66101375 510 Tactical Full Size Frame 10mm Auto 22+1 4.71″ Black Target Crown Steel Barrel Black PVD Optic Cut/Serrated Steel Slide & Polymer Frame w/Picatinny Rail Ambidextrous
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,298.70 Original price was: $1,298.70.$999.00Current price is: $999.00.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | FN |
| Category | Pistols |
| Series | Tactical |
| Model | 510 |
| Caliber | 10mm Auto |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 22+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 8.30″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Black PVD |
| Slide Material | Steel |
| Slide Description | Optic Cut / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:16″ RH |
| Frame Size | Full Size |
| Grips | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration | Dovetail |
| Trigger Pull Weight | 5.50-7.70 lbs |
| Height | 6″ |
| Includes | 2 Magazines / Optic Plates |
| Safety | Ambidextrous Slide Stop |
| Thread Pattern | .578″x28 |
| Width | 1:45″ |
| Barrel Description | Target Crown Steel |
| Barrel Length | 4.71″ |
| Max Capacity | 22 |
| Trigger | Target Grade |
| Weight | 32 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
Be the first to review “FN 66101375 510 Tactical Full Size Frame 10mm Auto 22+1 4.71″ Black Target Crown Steel Barrel Black PVD Optic Cut/Serrated Steel Slide & Polymer Frame w/Picatinny Rail Ambidextrous” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.







Reviews
There are no reviews yet