The FN 510 MRD carries 10mm Auto at the ready giving you the stopping power you need to face any threat. Its made for pinpoint control red dot-ready with a crisp trigger and unrivaled ergonomics. Featuring Low-Profile Optics Mounting System Precision-tuned trigger enhanced grip frame optic cut slide MIL-STD-1913 rail and Driftable steel sights co-witness. Includes two interchangeable backstraps two magazines four MRD mounting plates owners manual locking device and zippered case.
FN 66101382 510 MRD Full Size 10mm Auto 10+1 4.10″ Black Target Crown Steel Barrel Flat Dark Earth PVD Optic Cut/Serrated Steel Slide & Polymer Frame w/Picatinny Rail Ambidextrous
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,064.70 Original price was: $1,064.70.$819.00Current price is: $819.00.
Availability: 8 in stock
| Brand | FN |
| Category | Pistols |
| Series | MRD |
| Model | 510 |
| Caliber | 10mm Auto |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 10+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Flat Dark Earth |
| OAL | 7.70″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Sight Style | Night |
| Slide Finish | Flat Dark Earth PVD |
| Slide Material | Steel |
| Slide Description | Optic Cut / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:16″ RH |
| Frame Size | Full Size |
| Grips | FDE Polymer |
| Sight Configuration | Driftable Steel Co-Witness |
| Trigger Pull Weight | 6 lbs |
| Height | 6″ |
| Includes | 2 Magazines / Backstraps / 4 MRD Mounting Plates / Locking Case |
| Safety | No |
| Width | 1:45″ |
| Barrel Description | Target Crown Steel |
| Barrel Length | 4.10″ |
| Max Capacity | 10 |
| Trigger | Precision Tuned |
| Weight | 31 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
Be the first to review “FN 66101382 510 MRD Full Size 10mm Auto 10+1 4.10″ Black Target Crown Steel Barrel Flat Dark Earth PVD Optic Cut/Serrated Steel Slide & Polymer Frame w/Picatinny Rail Ambidextrous” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.







Reviews
There are no reviews yet