The FN Reflex MRD is a pistol for everyday carry and perfected for deep concealment with a thin profile that wont print under cover garments. The MRD features an internal hammer and multiple redundant safeties; reversible mag release; multi-faceted grip texture; 1″ slide for all-day carry comfort; Optics Ready slide cut for Shield RMSc and Holosun K-series; 3-Dot iron sights front night sight with tritium insert and high visibility orange circle aids in low light sight acquisition; cold hammer-forged target-crowned for accuracy barrel. Includes hardware screws to mount MRDs and one 11rd and 15rd magazines.
FN 66101410 Reflex MRD Micro-Compact Frame 9mm Luger 15+1/11+1 3.30″ Black Target Crown Steel Barrel Black PVD Optic Ready/Serrated Steel Slide & Polymer Frame w/Picatinny Rail Ambidextrous
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$739.70 Original price was: $739.70.$569.00Current price is: $569.00.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | FN |
| Category | Pistols |
| Series | MRD |
| Model | Reflex |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3″ to 3.99″ |
| Capacity | 11+1 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 6.20″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Sight Style | Iron |
| Slide Finish | Black PVD |
| Slide Material | Steel |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:10″ RH |
| Frame Size | Micro-Compact |
| Grips | Black Stippled |
| Sight Configuration | Steel Dovetail Tritium Front / Double-Dot Rear |
| Trigger Pull Weight | 4.50-5 lbs |
| Height | 4.27″ |
| Includes | 2 Magazines |
| Safety | No |
| Width | 1″ |
| Barrel Description | Target Crown Steel |
| Barrel Length | 3.30″ |
| Max Capacity | 15 |
| Weight | 18.40 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
Be the first to review “FN 66101410 Reflex MRD Micro-Compact Frame 9mm Luger 15+1/11+1 3.30″ Black Target Crown Steel Barrel Black PVD Optic Ready/Serrated Steel Slide & Polymer Frame w/Picatinny Rail Ambidextrous” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet